Minulost šéfa Úřadu vlády vede k protestům a peticím

Nový kabinet Stanislava Grosse zažívá první krizi a zřejmě zažije i protivládní demonstraci. Nikoliv proti svému programu, který ještě nebyl schválen, ale proti šéfovi Úřadu vlády. Důvodem je minulost jednačtyřicetiletého Pavla Přibyla, na kterou upozornil český tisk. Premiér Gross si totiž vybral za šéfa úřadu člověka, který v lednu 1989 zasahoval při protikomunistické demonstraci během tzv. Palachova týdne. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Jméno Pavel Přibyl plní už několik dní stránky českých deníků. O koho jde? Před listopadem 1989 byl příslušníkem nechvalně proslulého Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, v jehož řadách se podílel na rozhánění protikomunistických demonstrací. V roce 1989 vystoupil z KSČ, později odešel od policie a v roce 1999 se stal Grossovým poradcem. Premiér informace o jeho působení v lednu 1989 nepokládá za pravdivé. Přibyla hájí i tím, že prošel bezpečnostními prověrkami a těmi prošel z Pohotovostního pluku málokdo.

"Pokud se neukáže nějaká nová skutečnost, o které bych třeba nevěděl, tak si nemyslím, že bych se měl chovat tak, že podlehnu, kvůli tomu, abych byl populární, nějaké vlně."

Stanislav Gross,  foto: ČTK
Gross tak reagoval na petici, kterou podepsala řada umělců a bývalých disidentů. Tisk hovoří už o stovce podpisů, které žádají Přibylovu rezignaci. Jejím iniciátorem je režisér Břetislav Rychlík. Svůj podpis připojili například senátor Jan Ruml, kníže Karel Schwarzenberg, spisovatel Jáchym Topol, písničkář Vladimír Merta, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Tomáš Pojar či producent a bývalý ředitel filmového studia Barrandov Václav Marhoul. Podle něho je nepřijatelné, aby Přibyl ve své nynější funkci zůstal.

"Pokud člověk, který vedl tyto zásahy, při nichž bili nevinné a bezbranné lidi, a pokud tento člověk má zastávat takto vysokou vládní funkci, myslím si, že to svědčí o české politické kultuře a je myslím naší povinností, abychom se k tomu vyjádřili."

Gross za svým mužem stojí a říká, že fakta jsou jiná a odpor účelový. Divil se, proč Přibyl nikomu nevadil, když zastával vysokou funkci na vnitru. Jak uvedl v televizi, každý policista začínal v Pohotovostním pluku a Přibyl byl tehdy velmi mladý na to, aby mu svěřili velení. Podle Mladé fronty Dnes však Přibyl již sám dříve přiznal, že v pluku zůstal i po skončení střední policejní školy. Sám Přibyl však tvrdí, že se během Palachova týdne ničeho nedopustil.

Ve vládě hlasovalo pro jeho jmenování všech 18 ministrů. Vicepremiér Pavel Němec nyní oznámil, že před jednáním informace o Přibylově minulosti neměl. Dodal, že jeho strana bude po premiérovi žádat minimálně vysvětlení. Stejný postoj zaujmou i lidovci, jak uvedl jejich předseda Miroslav Kalousek.

"Myslím si, že by měl předseda vlády svým ministrům vysvětlit, proč je neinformoval o jeho minulosti."

Signatáři petice chtějí protestovat tak dlouho, dokud Přibyl neodstoupí a tak by úterní demonstrace nemusela být poslední. Očekává se, že na protestní akci přijdou i někteří pracovníci Úřadu vlády a politici. Jako například bývalá předsedkyně koaliční Unie svobody-DEU Hana Marvanová, která považuje Přibylovo jmenování za výsměch 15. výročí událostí roku 1989.

"Jsem připravena se zúčasnit akce před Úřadem vlády, ale já pevně věřím, že se tou věcí bude zabývat sněmovna a vláda a že další akce k odstoupení pana Přibyla nebudou nutné, že vláda sama jej z postu šéfa Úřadu vlády odvolá."

Premiér Stanislav Gross uvedl, že je ochotný se signatáři mluvit, nemohou ale čekat, že by Přibyla odvolal.