Na strojírenském veletrhu v Brně se diskutovalo o termínu přijetí eura

Foto: Evropská komise

Kdy přijme Česko euro? To bylo jedno z témat, o kterém se diskutovalo na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který každoročně zahajuje mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

Jaroslav Míl
Podle předsedy Svazu Jaroslava Míla zveřejní vláda termín ještě do konce letošního roku. Míl se domnívá, že v případě dotažení základních reforem je zvládnutelný termín od 1. ledna 2012, realistický o rok později. V době přechodu na euro podle něj bude kurs koruny vůči euru v rozmezí 20 až 22 korun. Premiér Mirek Topolánek ale o konkrétním termínu přijetí společné evropské měny mluvit nechtěl. Bude prý výsledkem ještě probíhající diskuze.

"O tom, jaká má být úroveň platů, cen, inflace, jak má být nastaven ekonomický cyklus tak, aby dýchal s ekonomickým cyklem eurozóny, aby šoková terapie nebyla šokovou a naopak jsme plynule a hladce vklouzli do eurozóny, aniž by to postihlo jak podnikatele, tak široké vrstvy lidí."

Pro co nejrychlejší stanovení termínu přijetí eura je Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy. Naše ekonomika je podle nich silně orientovaná na export a vývozci doplácejí na rostoucí kurz koruny. Rychlé zavedení eura podporují dvě třetiny podnikatelů, obyvatel je 53 procent. Češi tak v unii patří spíše k vlažnějším zastáncům společné měny. Tou by měli do tří let platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polsko minulou středu oznámilo, že chce přejít na euro v roce 2011.

Foto: Evropská komise
Ani kritik eura prezident Václav Klaus se k termínu přijetí nechce příliš konkrétně vyjadřovat. Volání firem a podnikatelů po zavedení eura je podle něj jejich útěkem od vlastní odpovědnosti. Česko podle Klause potřebuje na uskutečnění ekonomických reforem silnou vládu s evidentní převahou ve sněmovně. O tom se v současné době nedá hovořit. Ministr práce Petr Nečas na veletrhu v Brně upozornil, že produktivita práce v Česku zůstává nadále hluboko pod průměrem Evropské unie. V přepočtu na jednotku pracovní doby dosahujeme pouze 53 procent produktivity práce průměru vyspělé Evropy. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl vidí řešení ve změně pracovně - právních vztahů.

"Nízká produktivita práce je alarmující výsledek a jediná cesta k tomu jak zvýšit produktivitu práce je mít pružnou pracovně právní legislativu. Já jsem vždycky říkal: buď přežijí ti, kteří budou mít práci a ty firmy, které jsou konkurence schopné v Evropě a ve světě a nebo zchudneme všichni."

Česko se navíc podle některých odborníků musí připravit na odchod části investorů do zemí s výhodnějšími podmínkami. Odchod už nyní kvůli posilující koruně a neznámému termínu přijetí eura zvažuje asi patnáct až dvacet procent firem.