Na strojírenském veletrhu v Brně se diskutovalo o termínu přijetí eura
Kdy přijme Česko euro? To bylo jedno z témat, o kterém se diskutovalo na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který každoročně zahajuje mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.
"O tom, jaká má být úroveň platů, cen, inflace, jak má být nastaven ekonomický cyklus tak, aby dýchal s ekonomickým cyklem eurozóny, aby šoková terapie nebyla šokovou a naopak jsme plynule a hladce vklouzli do eurozóny, aniž by to postihlo jak podnikatele, tak široké vrstvy lidí."
Pro co nejrychlejší stanovení termínu přijetí eura je Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy. Naše ekonomika je podle nich silně orientovaná na export a vývozci doplácejí na rostoucí kurz koruny. Rychlé zavedení eura podporují dvě třetiny podnikatelů, obyvatel je 53 procent. Češi tak v unii patří spíše k vlažnějším zastáncům společné měny. Tou by měli do tří let platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polsko minulou středu oznámilo, že chce přejít na euro v roce 2011.
Ani kritik eura prezident Václav Klaus se k termínu přijetí nechce příliš konkrétně vyjadřovat. Volání firem a podnikatelů po zavedení eura je podle něj jejich útěkem od vlastní odpovědnosti. Česko podle Klause potřebuje na uskutečnění ekonomických reforem silnou vládu s evidentní převahou ve sněmovně. O tom se v současné době nedá hovořit. Ministr práce Petr Nečas na veletrhu v Brně upozornil, že produktivita práce v Česku zůstává nadále hluboko pod průměrem Evropské unie. V přepočtu na jednotku pracovní doby dosahujeme pouze 53 procent produktivity práce průměru vyspělé Evropy. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl vidí řešení ve změně pracovně - právních vztahů."Nízká produktivita práce je alarmující výsledek a jediná cesta k tomu jak zvýšit produktivitu práce je mít pružnou pracovně právní legislativu. Já jsem vždycky říkal: buď přežijí ti, kteří budou mít práci a ty firmy, které jsou konkurence schopné v Evropě a ve světě a nebo zchudneme všichni."
Česko se navíc podle některých odborníků musí připravit na odchod části investorů do zemí s výhodnějšími podmínkami. Odchod už nyní kvůli posilující koruně a neznámému termínu přijetí eura zvažuje asi patnáct až dvacet procent firem.