Našli stovky mincí ze 14. století. Touze po zlatě nepodlehli a zavolali do muzea

Foto: ČTK / Miroslav Chaloupka

Jdete na procházku lesem a na zemi se cosi zaleskne. Jedna mince, druhá, třetí. A když odklopíte kámen, najdete poklad s tržní cenou kolem čtyř miliónů korun.

Klášter v Kladrubech,  foto: Jiří Stejskal,  CC BY-SA 3.0

To není pohádka, ale skutečnost, která se stala nedaleko kláštera Kladruby. Jak uvedl archeolog Milan Metlička ze Západočeského muzea v Plzni, k objevení pokladu stovek zlatých a stříbrných mincí ze 14. století zřejmě přispěla i divoká prasata.

"K nálezu došlo zcela náhodně v době koronavirové krize, kdy si dva mladí lidé vyšli do lesa, aby nemuseli nosit roušky. Při procházce jižně od Stříbra zcela náhodou viděli na povrchu dvě stříbrné a jednu zlatou minci v místě, které bylo trochu porušeno nejspíš divokými prasaty. Na místě byl kámen, který odhalili a uviděli další množství stříbrných a zlatých mincí."

Oba se zachovali naprosto příkladně. Zavolali domů a rodina našla číslo do muzea.

Milan Metlička,  foto: ČTK/Miroslav Chaloupka

"Hned jsme s manželkou vyrazili na místo. Nejdřív do muzea pro archeologické vybavení a pak na místo nálezu, kde nás oba mladí lidé i se svým otcem už čekali. Kupodivu vůbec do toho nálezu nezasáhli a čekali na nás celé dvě hodiny. Bylo to v březnu, byli celí promrzlí. Pak začalo vyndávání a odkrývání nálezu."

92 zlatých mincí - takové množství je v Česku unikátní

Jak dodal archeolog Milan Metlička, takový nález je v západních Čechách naprosto ojedinělý. Možná si peníze pod plochým kamenem ukryl zástupce kláštera nebo obchodník, možná lupič. Přes Kladrubský klášter totiž vedla Norimberská stezka, důležitá středověká komunikace.

"Ten poklad obsahuje 92 zlatých mincí, florénů a dukátů z doby vlády Karla IV., Ludvíka Velikého z Anjou, uherského krále a ještě několika dalších mincovních pánů. Pak tu bylo 343 stříbrných grošů, především české ražby krále Karla IV. a několik grošů Jana Lucemburského. Depot, který obsahuje takové množství zlatých mincí, je zatím v Čechách unikátní. Za posledních padesát let se myslím žádný takový nenašel."

Mince jsou z ryzího zlata. Sběratelská hodnota je přes 3 milióny korun

Ilustrační foto: Momentmal,  Pixabay / CC0

Následující dva měsíce odborníci stovky mincí čistili a předběžně určovali. Všechny zlaté mince pocházejí ze 40. až 50. let 14. století, s výjimkou lübeckého florénu. V nálezu nebyla jediná mince Václava IV., takže nález byl zakopán na konci 70. let 14. století. Nálezci mají nárok na odměnu. Jaká je podle ředitele muzea Milana Metličky hodnota mincí?

"Mají obsah zlata 23,5 karátu, což je v podstatě ryzí zlato. Tam můžeme počítat s hodnotou zhruba kolem 420 tisíc. Mince vážily 325 gramů. U stříbrných mincí je to složitější. Do stříbrných grošů se přidávala měď a tím jejich hodnota klesala. Ale přesto to můžeme odhadnou zhruba na 170 tisíc. Je to v podstatě kilogram stříbra.

Ale hodnota sběratelská je úplně jiná. U stříbrných mincí se pohybuje kolem 180 tisíc, a u zlatých v rozmezí 3 až 4 milióny. Nálezce má nárok na deset procent ceny drahého kovu. Samozřejmě že ta cena je daleko nižší než tržní hodnota těch mincí. My bychom rádi, aby kraj přihlédl i k tomu, že nálezce byl tak slušný a ten depot odevzdal."

Veřejnost by mohla poklad vidět nejdřív na konci letošního roku. Klášter Kladruby, v jehož blízkosti se poklad našel, byl od poloviny 80. let 14. století na vrcholu své moci. Vlastnil velké panství a budoval silnou obrannou soustavu. V klášterních listinách jsou popisované různé spory i násilné akce. I to může být důvodem ukrytí pokladu.