Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil poslal v Davisově poháru naše tenistyzpět mezi elitu

Фото: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG

Naši tenisté se po roce vrací do elitní Světové skupiny Davisova poháru. Zajistila jim to hladká výhra 4:1 v barážovém utkání na půdě Nizozemska. Důležitý první bod připsal na naše konto reprezentační navrátilec Jiří Novák, o zbylé tři se perfektními výkony postaral Tomáš Berdych, kterého v sobotní čtyřhře doplnil Martin Damm.

Tomáš Berdych  (vlevo) a Martin Damm,  foto: ČTK
Úspěšný debut zažil na pozici nehrajícího kapitána Jaroslav Navrátil. Osobní trenér naší jedničky Tomáše Berdycha prokázal vhodně zvolenou sestavou své zkušenosti a bez problémů tak ustál tlak, který je v týmových soutěžích úplně jiný, než při individuálních turnajích.

"Být osobním koučem Tomáše Berdycha je samozřejmě něco jiného než být v Davis cupu. Spaní jsem těžké neměl, ale samozřejmě jak se přibližoval den zápasu, tak člověk přemýšlel koho postavit. Berdych byl jasný a tak jsem se rozhodoval mezi Hernychem a Novákem. Jsem rád, že jsem se rozhodl pro Jirku Nováka a ten potvrdil, že je jedním z našich nejlepších daviscupových reprezentantů."

Náš celek jednoznačně táhl Tomáš Berdych, který všechny duely zvládl suverénním způsobem, když z něho doslova čišelo sebevědomí. Pochopitelně i Navrátil mohl mít pro jeho výkony jen pochvalná slova.

"Po turnajích, které teď hrál, tak je jeho sebevědomí hrozně nahoře - je to 13. hráč světa. Potvrdil to loni v Paříži, kde hrál finále před 18-ti tisíci diváky a zvládl to. Tady hrál v prvním utkání proti mladému Haasemu, který je velkým příslibem holandského tenisu, ale je nezkušený, takže Tomášův projev na kurtě byl velice zkušený a potvrdil to ve všech utkáních, které hrál po ty tři dny."

Martin Damm  (vlevo) a Tomáš Berdych,  foto: ČTK

Čtvrteční římské losování hodně napoví o ambicích našeho družstva pro příští sezónu. Nehrající kapitán by se raději vyhnul silným celkům Ruska a Španělska, které by navíc v souboji s námi měly výhodu domácího prostředí. Naopak za nejpřijatelnější označil Bělorusy a Australany, hratelní by byli i ostatní soupeři, které bychom přivítali na domácí půdě. Náš tým má velký potenciál, ovšem základem je, aby všichni hráči byli zdravotně v pořádku.

"Momentálně Radek Štěpánek má velmi vážné zranění krční páteře, takže je nejdůležitější, aby se uzdravil. Na druhé straně musí se dostat do optimální formy v jaké byl před zraněním a pak teprve můžeme uvažovat o tom, jestli ve spojení s Tomášem Berdychem a Martinem Dammem můžou i Davis cup vyhrát. Samozřejmě se to bude odvíjet od losu, takže by bylo nejlepší k tomu přistupovat po jednotlivých utkáních. Na druhé straně Slováci hráli v sestavě Beck, Hrbatý finále. Myslím si, že určitě Štěpánek, Berdych a Damm jsou silnějším týmem a při troše štěstí při losu můžeme hrát v semifinále, finále, popřípadě celý Davis cup vyhrát."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio