Nejmenší pivovar uvařil nejsilnější české pivo

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Praha má další kuriozitu - v minipivovaru U Medvídků vzniklo nejsilnější české pivo, které zraje víc než půl roku. Nese název X-Beer 30. Má totiž 30 sacharizačních stupňů a 12 procent alkoholu. Jak ale uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové, levná záležitost to rozhodně není.

Foto: ČTK
Nejmenší český pivovar se rozhodl uvařit nejsilnější pivo. Třetinková láhev nejsilnějšího piva stojí 111 korun. Silnému pivaři, který je zvyklý na svých deset, by to asi udělalo pořádnou díru do rozpočtu. Ale toto je pivo především pro ty, kteří si ho umějí vychutnat i pro sběratele. Jak nejsilnější pivo vypadá a jak se vyrábí, o tom více sládek Ladislav Veselý.

"Vyrábí se dost problémově, protože je velice husté, že se to už nedá ani pořádně umíchat ani pořádně zakvasit. Je to pivo, které má polotmavou barvu vyráběné z plzeňského a karamelového sladu a prochází dvoufázovým dokvašováním, které v našem případě trvá sedm měsíců. První je dokvašování pivovarskými kvasnicemi a druhá fáze je pomocí vinných kvasinek, které ještě dovedou odbourat další cukr na alkohol."

Jak dlouho ho vyrábíte?

"Začal jsem v únoru a je to vlastně první pokus a první várka, kterou jsme dali do prodeje, protože je to něco, co tu ještě nebylo. Jedna láhev stojí 111 korun a jelikož jsme měli prezentaci, tak to bylo během tří dnů vyprodané. Mám navařenou už další várku, ale ta bude až za půl roku."

Je to pivo spíše pro takové fajnšmekry. Kdo si ho víc kupuje? Muži nebo ženy?

Foto: ČTK
"Téměř napůl. Já jsem byl překvapený. Ženy ho kupují spíše jako dárek pro své partnery a pánové ti říkali, že ho budou konzumovat přímo sami."

Vyrábí se takto vysoce stupňové pivo někde jinde v Evropě?

"Podobnou stupňovitost mají v Belgii a v Německu, ale je to trošku jiné."

Tento pivní extrém už skoro do kategorie piv nespadá, je to spíše ječné víno. Vyrábí se v "ručních" podmínkách a nedá se dopředu odhadnout, jak silné pivo se podaří vyrobit. Nejsilnější české pivo se prý hodí i ke sladkým jídlům a Ladislav Veselý ho doporučuje spíše znalcům. Ale s pitím opatrně. Stačí si prý jen cucnout a rázem máte v krvi 0.2 promile alkoholu. A jaké zažíval pocity, když si poprvé loknul nejsilnějšího piva?

"Poprvé to bylo asi po třech měsích a to jsem si říkal, to asi nebude prodejné, protože to bylo pořád ještě dost sladké, i když tam byl alkohol, tak to nemělo k pivu moc blízko. Po těch dalších skoro čtyřech měsících se to zlepšilo o dost, proto jsme se rozhodli, že to dáme na trh, protože už je to pitelné."

V pivovaru se můžete setkat s dnes už nepoužívanými technologiemi jako jsou otevřené kvasné kádě, dřevěné ležácké sudy a ruční stáčení do lahví s patentním uzávěrem. Nejmenší český pivovar nabízí i muzeum piva. Návštěvníci v něm najdou funkční bednářskou dílnu i fotodokumentaci původních právovarečných domů na Starém Městě. Jak dodal Ladislav Veselý, mezi ně patřil i dům U Medvídků.

"První záznamy jsou kolem roku 1466, kdy tady ten objekt existoval a byl tady už právovárečný dům. Jméno dostal podle jednoho z majitelů pana Nedvídka, postupem času se to skomolilo na Medvídek a pivo se tady vyrábělo do roku 1898. Poslední rok, kdy se tady vařilo, tak se vyrobilo asi 4,5 tisíce hektolitrů, což je asi deset krát víc, než vyrábíme my a byl to pivovar docela úspěšný."