Největší český výrobce skla Bohemia Crystalex Trading je v krizi

Foto: autor

Sklo a porcelán zažívá krizi. Koncern Bohemia Crystalex Trading - největší český výrobce skla - se potýká s existenčními potížemi. Kvůli nedostatku provozního kapitálu na sebe podal návrh na insolvenční řízení. To však kvůli formálním chybám soud zrušil. Někteří zaměstnanci dostali dovolenou. Místo příjemných zážitků se však bojí o místo.

Koncern Bohemia Crystalex Trading a majetkově propojená Porcela plus zaměstnávají na 7000 lidí. Odbory žádaly o pomoc ministra financí. Státu totiž patří významné podíly - v Crystalexu 49 procent akcií, v Porcele dokonce 65 procent. Jednu akcii má ČSOB, která podíl státu spravuje a zbytek ovládají dva podnikatelé Květ a Souček. Ministerstvo však intervenci odmítlo s tím, že by to bylo neodpovědné vůči daňovým poplatníkům a nespravedlivé vůči konkurenci. Podle odborů je naopak nezodpovědné, když stát nepomůže a nechá svůj podíl znehodnotit. Pokud podniky opravdu zkrachují, nepřijde stát jen o miliardy na odvodech a daních, ale bude muset vynaložit obrovské částky na podporách v nezaměstnanosti a případně i na sociálních dávkách.

Koncern už na sebe podal návrh na insolvenční řízení. To chrání firmy před nároky věřitelů a dává jim čas a prostor najít řešení. Často však končí prohlášením konkurzu. Další možností je oddlužení a také reorganizace, to záleží na vlastnících. Důvody současné krize ve sklářském průmyslu shrnul majitel sklárny v Harrachově František Novosad.

"Slabý dolar, silná koruna a asijská konkurence a teď ještě americká finanční krize. Crystalex je přímým důsledkem této krize."

Koncern dluží konsorciu bank téměř čtyři miliardy korun ještě z dob privatizace. Silná koruna připravila skláře za poslední dva roky o miliardu. Vše ovlivňuje i krize na americkém trhu, který je hlavním odbytištěm českého skla. To vše dostalo koncern do neřešitelné situace, kdy chybí provozní kapitál. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers by měla v pátek předložit analýzu, na základě které vedení rozhodne, kde chce výrobu zachovat.

Ohroženy mohou být sklárny, které vyrábějí olovnatý křišťál, s jehož odbytem jsou problémy - to je případ poděbradských skláren Bohemia. Tam se v úterý odpoledne přestalo tavit sklo. Pokud by zdejší sklárny skončily, bez práce by se ocitlo více než 500 lidí. Osud podniku sleduje s obavami i 1250 zaměstnanců ve Světlé nad Sázavou. Po uzavření sklárny by nezaměstnanost v regionu mohla stoupnout až o třetinu. Teplárny by přišly o odpadní teplo ze skláren, jímž vytápějí řadu budov ve Světlé. Podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce Martina Kouřila by uzavření skláren bylo pro Světelsko zásadní ranou.

"Samozřejmě, ten dopad by byl ohromný. Jsme v podstatě největší výrobní firma tady na okrese. Docela nedávno končily sklárny kousek odtud - Antonínův Důl. Před tím skončily sklárny v Tasicích. Jako skláři ve své profesi ten problém budou mít velký. Volných míst je zatím dostatek, ale jsou to profese v jiných oborech."

Sklárna ve Světlé už začala snižovat výrobu. Zastavení výroby koncernu by podle odborů znamenalo faktickou likvidaci užitkového skla a porcelánu v Česku.