Nestraník Martin Jahn má bojovat v barvách sociální demokracie

Vicepremiér pro hospodářství Martin Jahn, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Místopředseda vlády, nestraník Martin Jahn povede zřejmě pražskou sociální demokracii do voleb v roce 2006. Krajský výkonný výbor strany v Praze mu vyslovil o víkendu podporu. V přímém souboji by se tak Jahn střetl s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Pro českou politiku by tento souboj mohl být zajímavým testem. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Vicepremiér pro hospodářství Martin Jahn, foto: ČTK
To tu ještě nebylo. Jednak by se poprvé v české historii stal krajským lídrem parlamentní strany ve volbách do sněmovny nestraník. Jednak si programově a rétoricky levicová sociální demokracie vybírá za člověka, který má spíše pověst liberála pravého středu. Právě proto ale podle analytiků nemusí být nominace Martina Jahna v Praze špatným tahem. Co naplat, hlavní město je odedávna nejsilnější baštou občanských demokratů a sociální demokracie tu léta hraje na cizím území. Jak napsal jeden komentátor, ODS tu asi vyhraje volby, i kdyby její kandidátce vévodil Ferda Mravenec. Nasadit tedy proti šéfovi ODS Mirku Topolánkovi, člena vlády, "od něhož napravo je už jenom zeď", je prý volba filištínská. Také politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické soudí, že Jahn by mohl v Praze zabodovat.

"Nominace pana Jahna pro Prahu je vlastně pokusem oslovit určitou skupinu voličů, která v hlavním městě je, to znamená, řekněme, liberálně zaměření voliči pravého středu, možná i s jistým sociálním cítěním. Tito voliči možná v předchozích volbách volili třeba Unii svobody, kterou nyní volit nebudou, protože nemá šanci se probojovat do parlamentu. Tady je tedy, specificky v Praze, určitý prostor, který může pan Jahn pro sebe získat."

O tom, že by Martin Jahn mohl v pravicové Praze odlákat od ODS některé pravicové hlasy naproti tomu silně pochybuje člen ústředního výkonného výboru sociální demokracie, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David.

"Mě se ten předpoklad zdá jako neodůvodněný a pochybný. Spíše si myslím, že to odvrátí v pravicové Praze levicové voliče od toho, aby šli k volbám."

Předseda ČSSD Stanislav Gross (vlevo) a Martin Jahn, foto: ČTK
Mnozí lidé se netajili překvapením už v době, kdy tehdejší premiér Stanislav Gross nabídl Martinu Jahnovi křeslo ve vládě a kdy tento mladý, vzdělaný a velmi erudovaný ekonom nabídku přijal. Část sociálních demokratů se ale s Martinem Jahnem nikdy nesmířila. Na letošním jarním sjezdu strany v Brně zaznívala na jeho adresu ostrá slova. Začátkem léta Martin Jahn dokázal řadu sociálních demokratů rozčílit svým návrhem Strategie hospodářského růstu, který počítal s okamžitou deregulací nájmů, zavedením školného na vysokých školách či s poplatky u lékaře. Premiér Jiří Paroubek i ministr financí Bohuslav Sobotka pak uvedli, že Jahnův materiál se dostává do rozporu s programem vlády a ČSSD. Přesto užší vedení strany Martina Jahna jako pražského volebního lídra podporuje, a vliv vedení se projevil i v sobotním rozhodnutí krajského výboru strany v Praze. Známý kritik vedení strany Ivan David ale nevylučuje, že za nominací Jahna by mohly být i jiné důvody.

"Mohou to být nějaké osobní vztahy, může to být také metoda vyhánění čerta ďáblem, protože si někdo nepřeje, aby byl prosazen někdo jiný, tak prosazuje právě jeho."

Podle Ivana Davida by asi bylo lepší, kdyby v pravicové Praze kandidoval premiér Jiří Paroubek.

Ivan David, foto: Autor
"Pokud by strana byla úspěšná jako celek, pochybuji, že by se to vykládalo jako porážka Jiřího Paroubka. Musíme si uvědomit, že každá strana má v nějakých lokalitách větší základnu voličů a jinde zase menší, takže není důvod se toho bát."

Martin Jahn po sobotním rozhodnutí krajského výboru ČSSD nominovat ho na pražského lídra řekl deníku Právo, že "po dvou volebních obdobích vlády sociální demokracie je na tom česká ekonomika nejlépe v soudobé historii". Vedení sociální demokracie možná kalkuluje také s tím, že bude možné využít image Martina Jahna, jako někdejšího šéfa agentury Czechinvest, která má velkou zásluhu na přílivu zahraničního kapitálu do Česka. Politoložka Vladimíra Dvořáková to připouští.

"Nejsem si jistá, jak velké procento voličů si uvědomuje tu skutečnost, že Martin Jahn řídil Czechinvest a že by kvůli tomu mohl být přímo spojován s ekonomickými úspěchy země. Samozřejmě v předvolební kampani je to možné připomenout a zdůraznit. Ten specifický okruh voličů od středu doprava, který je typický pro Prahu, může Jahn oslovit jako úspěšný odborník, který má v praxi úspěšné výsledky. A zároveň může Jahn onen specifický okruh voličů oslovit i sociálně. Získávání investic pro Česko přece pomáhá snižovat nezaměstnanost. Pro středového voliče tedy může být Martin Jahn velmi vhodným kandidátem."

Nominaci Martina Jahna musí ještě definitivně potvrdit krajská konference, která se bude konat v prosinci. Podle poslance Stanislava Křečka to nebude problém. Sociální demokracie by ale mohla překvapit veřejnost ještě dalším nestranickým lídrem. Nominován, a to v kraji Vysočina, by mohl být také ministr vnitra František Bublan.