Studenti z roku 1948
Odboj vysokoškolských studentů proti komunistické totalitě v roce 1948 není podle předsedy Senátu Petra Pitharta náležitě oceněn. Zástupcům odbojářů z takzvaného Akademického klubu proto slíbil, že se zasadí o to, aby jim byl částečně zvýšen důchod a aby měli na pražském Hradčanském náměstí pamětní desku. Blíže Mikuláš Kroupa.
Dne 25. února 1948 vyšli na Pražský hrad stovky studentů vysokých škol na manifestaci proti komunismu. Během klidného shromáždění byli napadeni ozbrojenou komunistickou policií. Následovalo hromadné propouštění studentů z vysokých škol, kteří nesouhlasili s komunismem a nechtěli vstoupit do svazáckých organizací. Propuštěných studentů bylo zhruba deset tisíc. Na pracovních úřadech je nejčastěji čekaly uhelné doly. Dnes z těchto odvážných studentů zhruba žije šest set lidí, kteří se sdružili v takzvaném Akademickém klubu. Jedním z nich je i osmdesátiletý Jaroslav Svoboda.
"Samozřejmě nás sledovali. Měli jsme problémy na vojně, v hledání zaměstnání, prostě všude. Já jsem byl účetní - odborník a to komunisti neuměli."
Předseda Akademického klubu Zdeněk Boháč se cítí státními úřady poškozen. Podle něj by měli tito bývalí studenti dnes senioři dostat zvýšený důchod. Zeptal jsem se ho, zda-li má pocit, že na tyto bývalé studenty, státní úředníci zapomněl.
"Ne nezapomněli na nás. Oni nás vědomě poškozují. Dávali jsme žádost Vládě, ministerstvu práce a sociálních věcí, do Parlamentu a nikde nemáme zastání. To ukazuje na vědomé poškozování."
Předseda Senátu Petr Pithart na setkání se zástupci Akademického klubu přiznal, že jim zákonem bylo jako obětem komunismu přiznáno právo na zvýšení důchodů, ale zatím se tak nestalo.
"Já jsem jim slíbil, že udělám vše pro to, abychom po volbách konečně to řešení našli. Budu jim otevírat dveře v případě, že budou někde přivřené nebo zavřené".
Pithart vysokoškolským odbojářům také slíbil, že podpoří nápad připomenout samostatnou pamětní deskou události na Hradčanském náměstí z února 1948.