Vzpomínka na Gabčíka a Kubiše

Václav Havel v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje, Foto:ČTK

Před šedesáti lety zemřeli při několikahodinové přestřelce s nacisty Josef Gabčík a Jan Kubiš, českoslovenští parašutisté, kteří se podíleli na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Pietního shromáždění se zúčastnil kolega Mikuláš Kroupa.

Václav Havel v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje,  Foto:ČTK
V pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici nedaleko Karlova náměstí se před šedesáti lety odehrála snad nejslavnější přestřelka v tehdejším protektorátě Čechy a Morava. Podle tehdejších německých novin byli dopadeni vrahové říšského protektora Reinharda Heydricha a jelikož při zatýkání kladli střelbou z pistolí odpor, byli na místě zastřeleni. Není to však pravda. Gabčík i Kubiš ve chvíli, kdy neměli dost munice a navíc je nacisté z jejich úkrytu vytápěli,spáchali sebevraždu. Věděli, že pro nacisty by znamenali zdroj mnoha důležitých zpravodajských informací. Čekalo by je mučení a jistá smrt. K šedesátiletému výročí této události se před chrámem Cyrila a Metoděje se sešlo na stovky lidí. V davu jsem zahlédl plukovníka Jiřího Loudu, který vzpomínal na své zemřelé přátele - parašutisty.

"Atentát na Heydricha byl jasným signálem okolnímu světu, že jsme země porobená, země, která je v odporu k okupační moci. Proto poté okolní svět uznal českou exilovou vládu a z druhé světové války jsme vyšli jako vítězný stát,"

zdůraznil na shromáždění prezident České republiky Václav Havel. Prezident rovněž vzpomněl oběti, které následovaly při nacistické odplatě za smrt muže, kterého do protektorátu Čechy a Morava Hitler vyslal v době sílícího protifašistického odboje. Pietního aktu se zúčastnili i předseda Senátu Petr Pithart a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Zástupci armády položili věnce k pamětní desce, která spolu se stopami po střelbě připomíná někdejší události. Na desce jsou jména sedmi parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.