České vysílání Rádia Svobodná Evropa definitivně končí
České vysílání Rádia Svobodná Evropa definitivně končí. "Svobodka", důležitý zdroj nezávislých informací za totality, se po 52 letech v češtině odmlčí 30. září.
"S lítostí musíme konstatovat, že americká strana se rozhodla projekt ukončit a odstoupit od něj," oznámil posluchačům ve vysílání Ivan Štern, šéfredaktor ČRo 6, který na vysílání Svobodné evropy od roku 1996 spolupracoval. Pro zachování vysílání se do poslední chvíle vyslovovala spousta posluchačů i známé osobnosti. Olga Kopecká, ředitelka Radia Svobodná Evropa má v těchto dnech za úkol připravit ukončení činnosti své stanice. Jaký je to pocit?
"Je to strašný zážitek, protože Radio Svobodná Evropa je dobře fungující rádio, je to živý rozhlas, u posluchačů je dobře zavedený, dostáváme obrovskou spoustu dopisů, telefonátů i e-mailů., kde naši posluchači naříkají nad tím, že toto vysílání más končit. Je to prostě absolutní trauma."Můžete vysvětlit důvody, které americkou stranu vedly ke zrušení českého vysílání Radia Svobodná Evropa?
"To bylo 11. září 2001, protože tenkrát došlo k teroristickému útoku na New York a Washington a vedení RSE i rada, která to radio řídí, se rozhodly, že veškeré síly a finance napřou především na zřízení vysílání do Afghánistánu a do zemí Středního Východu. Jelikož české vysílání mělo podle nich poměrně nízkou poslechovost, tak se rozhodli, že je zruší. Bylo řečeno, že Česká republika je už v NATO, je to demokratická země, takže toho vysílání už není zapotřebí."
Mohlo by RSE mít význam i v dnešní situaci?
"Ohlasy posluchačů svědčí o tom, že ten význam má. My jednak vysíláme objektivní, nezávislé komentáře, což v elektronických médiích prakticky neexistuje, ale navíc máme celou řadu pořadů zaměřených na hodnoty, na duchovní hodnoty, nebo na historii Dokumenty a svědectví, kde čteme z dokumentů, které vyšly v exilu a nejsou tady dostupné... to všechno budou naši posluchači velice postrádat."
Myslíte si, že stanice ČRo 6 je schopna tyto pořady převzít a třeba v modifikované podobě v nich pokračovat?
"Pokud jsem viděla jejich schéma a pokud znám pořady, které se až dosud na té šestce vyráběly a vysílaly, tak je to úplně něco jiného."
Spojené státy na české vysílání platily ročně 650.000 dolarů (asi 19,5 miliónů korun), Český rozhlas 6 poskytoval techniku, frekvenci a vysílací čas. Denní až devítihodinovou relaci zajišťovalo deset stálých a 30 externích pracovníků.