Na Rokycansku byla objevena unikátní metrová zkamenělina 300 miliónů let staré plavuně

Rokycanský nález, Foto: ČTK

Naprosto unikátní objev se podařil odborníkům na Rokycansku. Při vykopávkách našli v pískovci asi metr dlouhou větev zkamenělé plavuně. Jedná se o největší druh na světě, který dorůstal výšky až dvaceti metrů. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Krajina v období karbonu
Unikátní zkamenělinu našli odborníci při vykopávkách u Radnic na Rokycansku, kde v pondělí zahájili širší průzkum. Jak uvedl vedoucí paleontologického oddělení Západočeského muzea Josef Pšenička, ve žlutém pískovci jsou zde otištěny tmavé šišky, koncové větvičky a část hlavní větve stromovité karbonské plavuně.

"Takto velký kus tohoto druhu, který jsme tady našli v podstatě nikde na světě objevený nebyl. Jsou známy malé kousky, ale my tady máme jeden metr, deset centimetrů. Tolik měřila ta nejdelší větev, jinak to byla velká deska zhruba metr krát metr, kde byly ty větve tři. Plus samozřejmě jsme tady našli stopy po karbonském dešti - vlastně otisky kapek - v sedimentu, což si myslím, že je taky jeden ze světových unikátů. Tak jak se to tady zachovalo, to není zachované nikde na světě."

Rokycanský nález,  Foto: ČTK
Paleontologové našli ještě spoustu dalších věcí. Některé dokonce vypadají jako nové druhy, které ještě nebyly v odborném světě popsány. Zdejší lokalita je unikátní, tím, že je tu flóra stará 300 miliónů let pohřbená přímo na místě, kde před těmito lety rostla. Radnicko je považováno za kolébku světové paleobotaniky.

"Tady už sbíral hrabě Kašpar Šternberk, který je zakladatel vědního oboru paleobotanika. Takže Radnicko je tím známé, že ty rostliny se tady objevují. Ovšem ta lokalita, kde dneska kopeme, byl původně černouhelný důl, který končil v roce 1986- 87. Byl to povrchový důl na černé uhlí, jeden z největších v Evropě. Takže jsme věděli, že tady nějaké nálezy byly. Ovšem co se týče nálezu plavuně, tak to byla otázka náhody."

Jak dodal Josef Pšenička, zkamenělina bude vystavena v Západočeském muzeu v Plzni. Na tomto rozsáhlém paleontologickém nálezu se podílí Akademie věd, Geologický ústav, Západočeské muzeum a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Grantová agentura.