Kdo vyhrává! Nájemník či majitel bytu?
Majitelé domů v České republice se radují: "Konečně jsme se dovolali spravedlnosti, nebo jsme aspoň na dobré cestě." Regulované nájemné se začíná hroutit. Nájem za byt totiž neupravuje od minulého týdne žádný právní předpis. Ústavní soud totiž na návrh ombudsmana Otakara Motejla zrušil cenový výměr ministerstva financí, kterým se zatím nájemné řídilo. Právní vakuum, které v současné době existuje, se dotýká zhruba miliónu nájemních bytů v celé České republice.
Jaký je vlastně rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným? Regulované nájemné je především nižší a upravoval ho tzv. cenový výměr ministerstva financí. Proti tomu se bouří majitelé domů, kteří tvrdí, že je stát okrádá. Vždyť výše takového nájemného nezaplatí ani nutné opravy a údržbu domu! Regulované nájemné se nejčastěji týká majitelů domů, kteří získali svůj majetek v restitucích i s nájemníky, se kterými bývalý režim uzavřel smlouvu na dobu neurčitou. Tržní nájemné je asi dvakrát až čtyřikrát vyšší. V atraktivním centru Prahy se za některé byty platí dokonce desítky tisíc. A to hlavně díky tomu, že neexistuje v České republice konkurenceschopný trh s byty. Minulý týden Ústavní soud regulaci nájmů zrušil a nastalo tak právní vakuum. To potrvá zřejmě až do června, než začne platit nový zákon o nájemném. Podle něho by se nájemné mělo stanovit dohodou a to na základě průměru ze všech nájmů v oblasti - tedy regulovaných i neregulovaných. Majitelé domů očekávají, že se nájemné zvýší nejméně na trojnásobek. Podle místopředsedy Sdružení majitelů domů a bytů Tomislava Šimečka by nájemné mělo zajišťovat alespoň nutné opravy.
"Potřebuje na řádnou reprodukci bytového fondu ročně vybrat minimálně kolem tří procent z reprodukční ceny bytu."
Mnozí se však obávají, že na zvýšený nájem prostě lidé nebudou mít. Připravovaný zákon počítá s tím, že případné spory bude řešit soud. V této chvíli však není podle čeho spory o nájemném soudit. Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček považuje rozhodnutí soudu za neuvážené.
"Je zrušena povinnost majitelů bytů zajišťovat služby. To obsahoval předpis "cenový výměr", žádný jiný předpis. Je zrušena povinnost platit zálohy za služby. Není jasné, co se počítá do podlahové plochy bytu!"Zároveň však lidi uklidňuje, že nemusí mít obavy. Pokud mají nájemní smlouvu, ve které je nájemné stanoveno, nemusí se bát jeho zvýšení. Tím opět vyhrávají nájemníci nad majiteli domů. Nájemní smlouvy většinou neupravují takové důležité maličkosti jako je placení záloh, odvoz odpadů a podobně. Jen pro příklad, majitel bytu teď není povinen zajišťovat osvětlení a úklid domu, odvoz odpadu a nájemci nejsou povinni platit měsíční zálohy za poskytování těchto služeb. Právě tato nevyřešená situace může zatížit soudy více než spory o nájemné.