V Antarktidě vyroste česká polární základna

Antarktida

Češi zřejmě budou spolurozhodovat o dění v Antarktidě - kontinentu věčného sněhu a ledu. Vláda přijala zákon, který má České republice zajistit plné členství v Antarktické smlouvě, což je mezinárodní orgán, který o této oblasti rozhoduje. Navíc tu má vyrůst i naše polární základna.

Dosud se Česko na smlouvě podílelo jen jako pozorovatelská země. V praxi to znamená, že nebylo postižitelné za případné prohřešky proti životnímu prostředí bílého kontinentu. Až bude zákon přijat, bude moci Antarktická smlouva žádat náhradu škod. Proč bylo nutné mezinárodní úmluvu vtělit i do českého právního řádu vysvětlil místopředseda vlády Pavel Rychetský:

"Protože ta smlouva zavazuje státy signatářské, nezavazuje však subjekty, které jedou do Antarktidy na nějakou expedici."

To by se teď mělo změnit. Vedle zákona má našemu plnoprávnému členství napomoci i výstavba vědecké základny, jejíž budování financuje ministerstvo školství. Čeští vědci teď musí přesvědčit členy Antarktické smlouvy o tom, že jejich projekt nepoškodí životní prostředí. Stavět se má začít letos na podzim na ostrově James Ross. Základna bude hotová v roce 2005 a fungovat má nejméně 40 let. Jak uvedl profesor Masarykovy univerzity v Brně Pavel Prošek, základna bude energeticky soběstačná. K cestě do Antarktidy je už připraveno osm kontejnerů a každý z nich nese malou větrnou elektrárnu:

"Jedna z těchto elektráren byla testována na hřebeni Jizerských hor, kde v podstatě zimní podmínky tak trochu odpovídají létu Antarktidy."

Česká základna zatím počítá s letním provozem. Teploty v Antarktidě dosahují v létě kolem minus 40 stupňů. Na pobřeží, kde stojí většina základen, kolem nuly. I během léta však může přijít sníh a teploty výrazně klesnout. Jak uvedl profesor Prošek, základna bude sloužit především biologickému výzkumu:

"Chceme tam řešit komplexní vědecký program, který by se týkal existence živých organizmů v tzv. pobřežních antarktických oázách, protože i v Antarktidě existuje život, sice sporadický. Jsou tam rostliny, ptáci a zvířata, je tam hmyz. Abychom mohli toto prostředí komplexně studovat, tak ho musíme mít pod drobnohledem."

Antarktida má i jednu zajímavost v názvosloví zátok a říček. Některé jsou pojmenované po alkoholu a tak mě zajímalo, zda nějakým zajímavým názvem nepřispějí i čeští vědci:

"Na ostrově James Ross, kde my tu bázi chceme vybudovat, jsou asi tři nebo čtyři zátoky, které někdo pojmenoval po čtyřech alkoholických nápojích, ale není to permanentní zvyk."

Takže se nebude žádná říčka jmenovat třeba slivovice nebo tuzemák?

"Ne, my máme jediný český termín v Antarktidě a sice na ostrově King George v jižních Shetlandách. Je tam jeden malý ledovcový potok, který se nazývá Český potok, Czech creek."

A já ještě připomenu, že v Antarktidě už jedna česká soukromá základna je. Její vlastník Jaroslav Pavlíček tu na ostrově Nelson zkoumá od roku 1987 lidské reakce na život v extrémních podmínkách.