Nebe pod Berlínem

Jaroslav Rudiš

V české literatuře se pozvolna prosazují také autoři nejmladší generace. Asi málokomu zatím - a v zahraničí zvlášť - něco říkají jména jako Kateřina Rudčenková, Hana Androniková, Petra Hůlová či Jaroslav Rudiš. Posledně jmenovaný nedávno úspěšně debutoval knihou v nakladatelství Labyrint. Pro vás, kteří Rudišovu knihu nemůžete vzít do ruky, je tady naše pravidelná rubrika...

Známý film německého režiséra Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, v němž andělé z výšky naslouchají skrytým lidským myšlenkám, posloužil jako volný pandán debutujícímu třicetiletému autorovi Jaroslavi Rudišovi. Jeho Nebe pod Berlínem se odehrává z velké části v podzemní dráze, kde se mezi přáteli hlavního hrdiny Béma potulují duše těch, kdo si zvolili německou podzemku neboli U-Bahn za nástroj odchodu ze života. Minulost se v těchto místech i v duších hrdinů mísí s přítomností. Učitel Bém, který před svými problémy utekl z Čech, zakládá v Berlíně hudební skupinu.

Jak kniha vznikla? O genezi textu mluví majitel nakladatelství Labyrint, které knihu vydalo, Joachim Dvořák:

"Já jsem se s jeho jménem setkal teprve na internetu, kdy mi začaly chodit z Německa mejly podepsané Jaroslavem Rudišem a kde byly takové lehce ironické postřehy o životě v současném Berlíně. On začal publikovat některé eseje v literární příloze Práva Salon a zároveň mejlem rozesílal ty postřehy. Já jsem mu nabídl, že by z toho mohla vzniknout kniha. Setkali jsme se v Berlíně a podepsali jsme smlouvu a já jsem ho vlastně donutil, aby tu knihu napsal, protože on na začátku tenhle záměr neměl."

Mluví-li se dnes o takzvané popliteratuře, pak Nebe pod Berlínem patří rozhodně ke kvalitním projevům tohoto způsobu psaní. Kniha se čte rychle, snadno, text není zatížen významy, popisuje situace takové, jak by se mohly jevit divákovi filmu nebo náhodnému svědkovi. V čem vidí kvalitu knihy nakladatel?

"Já když vystoupím ze slupky nakladatele, tak mě se kniha líbí proto, že jsem věkově zhruba stejně starý jako hlavní hrdina, prožívám podobná hledání a dezorientace jako on. A pak, ta kniha je napsaná velice svižným a ironickým jazykem a to mám rád. Ta kniha je taky zajímavá tím, že je částečně i o naší minulosti a že se svým originálním způsobem vypořádává jako jedna z prvních s českoněmeckými vztahy."

To Nebe pod Berlínem je vaše první kniha vydaná po povodni...

"Není to první kniha, jako první vyšel Kainar, Bledej gentleman, ale je pravda, že ta kniha byla před povodní částečně rozpracovaná. A tou skutečně první bylo Nebe pod Berlínem."

Má Nebe pro vás nakladatelsky nějaký zvláštní význam?

"To že má úspěch a ohlas jsem rád a utvrdilo mě to v tom pokračovat v nakladatelské činnosti. Chvíli jsem váhal, jestli mám něco dělat dál, protože nakladatelství bylo úplně zničeno."

Hluk, který slyšíte za naším rozhovorem, vytvářeli jednoho únorového večera návštěvníci literární kavárny, kde Jaroslav Rudiš četl ze své knihy. Přišla sem jako vzácný host i sedmaosmdesátiletá českoněmecká spisovatelka Lenka Reinerová. Vysvětlila mi, co ji přivedlo mezi současnou pražskou mládež:

"Já znám jednak pana Rudiše a samozřejmě taky knihu. Já jsem ho dokonce doporučila na jisté stipendium v Německu a jsem velice ráda, protože on tam skutečně byl a vidíte, tohle je výsledek toho! Takže jsem ráda, že jsem tomu mohla trochu pomoct. Myslím, že je to velice zdařilá knížka, že je to samozřejmě knížka pro mladý lidi. Myslím, že by si zasloužila, aby byla přeložená do němčiny a aby u nás měla co největší odezvu, protože je to svižně napsané... Mně se například velice líbí ten jazyk, který používá, ta čechoněmčina, abych tak řekla. On neříká "v podzemní dráze", o říká "v tom u-bahnu", a to má - pro mě alespoň - jistý šmrnc, to má takové dobré zabarvení..."

Kniha má půvab i pro samotné Němce. Do němčiny sice byly zatím přeloženy jen ukázky, ale Wolfgang Jung, korespondent zpravodajské agentury APA četl české vydání.

"Je zajímavé, jak jeden kluk z Prahy vidí Berlín. To je pro nás důležité město, věci se tam vyvíjejí a já jsem opravdu rád, že ta knížka existuje,"řekl Jung.

Tolik tedy pro dnešek několik reakcí na Nebe pod Berlínem a ukázka z knihy. Rozhovor s autorem, který podlehl v době plánovaného natáčení chřipce, přineseme v některém z dalších vydání Knihovničky Radia Praha.