Kamil Shamma, kterému irácký režim popravil šest sourozenců, válku podporuje

Kurdové prchající z Iráku, foto: ČTK

V České republice žije početná irácká komunita. Řada Iráčanů zde studovala, jiní přišli jako uprchlíci. Pokusíme se vám ve vysílání zprostředkovat i jejich názory - jak vnímají válku, jaké mají vzpomínky svou zemi a jak se jim líbí v nové vlasti - České republice.

Kurdové prchající z Iráku,  foto: ČTK
V České republice žijí převážně příslušníci irácké opozice. V souvislosti s iráckým konfliktem se hovoří o tom, zda válka nepředstavuje pro tuto komunitu určité nebezpečí či zda ona nepředstavuje nebezpečí pro náš stát. Jak uvádí ministr vnitra Stanislav Gross, určitá pozornost se proto irácké menšině věnuje.

"Samozřejmě jen v rámci toho, co nám náš ústavní pořádek umožňuje, protože my jsme samozřejmě povinni chránit Ústavou zaručená práva všem osobám, které se na území ČR vyskytují."

Jedním z Iráčanů, kteří žijí v České republice už 20 let, je Kamil Shamma. Vystudoval zde Vysokou školu ekonomickou a když se vrátil do Iráku učil na univerzitě v Bagdádu, později se stal poradcem ministra průmyslu. Jak však říká, začaly politické tlaky a během války Iráku s Iránem, přišel o část rodiny.

Kurdové prchající z Iráku,  foto: ČTK
"Ten režim mě popravil šest sourozenců, já jsem byl ve vězení, další příbuzní buď utekli na Západ, ten zbytek je ve vězení, prakticky nemám skoro už nikoho, bohužel."

Kamil Shamma strávil ve vězení dva roky v izolaci, později se vyplatil a začal pracovat v Jordánsku. Nakonec však uprchl do České republiky. Tady při svém prvním pobytu zažil při studiích komunismus a dnes se neubránil srovnání. Jak říká, lidé v Iráku mají stejný strach říci svůj názor, jako tomu bylo v Česku za komunismu.

Bagdád - prezidentský palác,  foto: ČTK
"Iráčané se hrozně bojí, jsou pronásledovaní pod policejním tlakem, je to krutý režim. Je velké nebezpečí, že by mohl použít kdykoliv, a použil, chemické zbraně proti vlastnímu lidu, proti Kurdům. Tam bylo mrtvých přes 5000 lidí. Za tento režim tam bylo zabito skoro 2 milióny lidí. Jsem na druhé straně rád, že zrovna Amerika nám Iráčanům může pomoci osvobodit ten národ od tohoto šílence."

Kamil Shamma ocenil, že právě Česko se podílí na válce svou chemickou jednotkou. Ostatně Českou republiku považuje svoji druhou vlast, získal už občanství a dnes přednáší za Západočeské univezitě v Plzni ekonomiku. Působí jako dopisovatel londýnských novina věnuje se i problematice uprchlíků.

"Mně bylo 17 let, když jsem sem přijel poprvé a Českou republiku velmi velmi dobře znám, mám tady svoje přátele, pracuji, působím na univerzitě, píšu články a je mi fajn, že žiju ve svobodě a demokracii."