Váhavá podpora koalici

Cyril Svoboda, Jaroslav Tvrdík a Vladimír Špidla, foto: ČTK

Na víkendovém sjezdu sociální demokracie musel Vladimír Špidla, ale místopředseda vlády Pavel Rychetský hodně přesvědčovat delegáty o smyslu trvání současné vládní koalice. Ta se totiž stala asi nejčastějším terčem kritiky.

Cyril Svoboda,  Jaroslav Tvrdík a Vladimír Špidla,  foto: ČTK
"Kompromisy, které se musejí dělat v každé koaliční vládě, jsou nejen legitimní, ale i přijatelné,"řekl delegátům Vladimír Špidla. Zároveň jim slíbil, že nedošlo a nedojde k zásadnímu odklonu od programu sociální demokracie. Vicepremiér Pavel Rychetský, který je v sociální demokracii uznávanou autoritou, zase předhazoval delegátům předčasné volby v případě, že vláda padne. A ty, kdo si myslí, že je možné mít menšinovou sociálnědemokratickou vládou s podporou ODS nebo komunistů, označil za hlupáky. V kuloárech občas zaznělo, že postoj řady delegátů k vládní koalici se vyznačuje jistou schizofrenií. Názorně to předvedl například bývalý ministr dopravy Jaromír Schling. Radiu Praha mimo jiné řekl:

"Já si myslím, že tato koalice je z hlediska sociální demokracie dobrým uspořádáním, protože dává prostor pro realizaci sociálnědemokratického programu."

Před delegáty sjezdu ale Schling naznačil, že příliš nevěří slovům premiéra, že napříště bude vůči koaličním partnerům tvrdší.

"Nebudí to příliš důvěru, že dojde ke změně a že opravdu bude vládní koalice efektivnější v tom smyslu, že se tam lépe budou prosazovat naše myšlenky a že naši koaliční partneři se nebudou moci chovat na ministerstvech, jako by to byla jejich válečná kořist."

Na dotaz Radia Praha, jakou perspektivu tedy dává současné koalici, reagoval Schling poněkud alibisticky.

"Já se domnívám, že to budou právě někteří naši koaliční partneři, kteří v určitém okamžiku tu koalici opustí. Ale bude to zřejmě z jejich vůle a ne z vůle sociální demokracie."

Velké skupině delegátů ovšem promluvil z duše především neúspěšný kandidát na křeslo předsedy Jiří Rusnok.

"Naši koaliční partneři nás vydírají místo toho, abychom je drželi v šachu my. S kým jsme se to vlastně spojili? Jaká je perspektiva těchto hráčů na politickém trhu České republiky?"

Vítězství Vladimíra Špidly, i když nikterak přesvědčivé, nakonec naznačilo, že většina delegátů zatím dává přednost zachování současného statu quo. V kuloárových rozhovorech ale vesměs posuzovali delší životaschopnost koalice hodně skepticky.