Špidla dostal podmínku

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla po svém nástupu do čela strany před dvěma roky sliboval nový politický styl. Většina sociálních demokratů také očekávala, že se stane výrazným fenoménem na české politické scéně, který pro stranu přiláká další voliče. Na víkendovém sjezdu strany ale mnozí delegáti podrobili Špidlovo vystupování ostré kritice.

O Špidlovi se mezi sociálními demokraty říká, že je příliš uzavřený, odměřený, váhavý, neschopný vysvětlit srozumitelně i jednoduché věci. O některých věcech s lidmi na druhé straně ani nemluví a rozhoduje autoritářsky.

"Je o něco vzdálenější a méně srozumitelný než býval."

...říká o šéfovi strany bývalý ministr školství Eduard Zeman. Někdejší ministr zdravotnictví Ivan David se o Špidlovi vyjadřuje mnohem příkřeji.

"Miloš Zeman, kterému je připisováno autoritářství, byl ve skutečnosti demokrat. Nyní jsme svědky potlačování názorů a znemožňování uplatnění jiných názorů. Já si myslím, že to je právě ten nový politický styl."

Nový politický styl naopak nechce komentovat Špidlův rival v souboji o předsednické křeslo Jiří Rusnok.

"Já jsem nikdy dost dobře nechápal, co znamená ten nový politický styl, takže to mohu těžko posoudit."

Z takzvaného nového politického stylu je rozpačitý místopředseda sociální demokracie a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Po pravdě řečeno, že by byl nějaký nový politický styl, tak to jsem nějak výrazně nezaznamenal. Očekával jsem, že ten nový politický styl přijde s tím, že bude strana řízena týmově. To se nenaplnilo."

Otevřeně se ze sjezdové tribuny postavilo za Špidlu jen pár delegátů. Jedním z nich byl senátor Richard Falbr.

"Z vystoupení některých delegátů, kteří kritizují Vladimíra Špidlu, zaznívá to, co zaznívá už řadu týdnů, a co se nedá vyjádřit jinak než štvanice."

Sám Vladimír Špidla přiznává, že určité osobnostní vlastnosti člověka nelze změnit, ale nesouhlasí s tím, že by byl "váhavý střelec". Dokládá to například svým tvrdým postupem v Kodani při dojednávání přístupových podmínek Česka k Evropské unii.

"V Hrabalovi je rčení, že některé skvrny nelze odstranit bez porušení látky. A já nemám zásobní charaktery. Na druhé straně můžete sledovat řadu krizí a docela zlomových událostí, ve kterých jsem rozhodoval. A nevím, jestli jste tam našli, že bych váhal při vyhlašování nouzového stavu při povodních, že bych váhal při jednáních v Kodani, když šlo o vteřiny a bylo mnohdy velmi tvrdé."

Špidla ale odmítá i nařčení z autoritářství.

"Vidím to spíše jako otázku lepšího managementu, aby jednak byly některé věci zřetelněji vidět a jednak se razantní úsilí věnovalo správným věcech a na správných místech."

Mnozí delegáti se při kuloárových rozhovorech netajili tím, že Vladimír Špidla dostal na sjezdu podmíněnou důvěru k tomu, aby straně i veřejnosti představil svůj nový make-up. Pokud se chce zachránit, musí prý začít komunikovat se stranou i s veřejností jasnou řečí.