Vláda nakousla reformu veřejných financí

Experti vládní koalice v neděli na zámku v Kolodějích, foto: ČTK

Experti vládní koalice se v neděli na zámku v Kolodějích shodli na snižování vysokých rozpočtových schodků. Deficit veřejných financí by v roce 2006 neměl překročit čtyři procenta HDP.

Experti vládní koalice v neděli na zámku v Kolodějích,  foto: ČTK
Česká vláda vykročila na cestu k přijetí společné evropské měny. Schodek veřejných financí by se měl postupně snižovat. Zatím ale pouze na 4 procenta hrubého domácího produktu. Toto číslo vládním expertům stačí.

Ušetřit by se mělo například změnou důchodového systému. Podle premiéra Vladimíra Špidly by se věk pro odchod do důchodu měl prodloužit na 63 let, "s tím, že bude stejný věk ocdchodu do důchodu po určité době pro ženy i pro muže a přechod na jeden typ předčasného důchodu, zrušení náhradní doby pro účely důchodového systému mezi 15 a 18 lety, tzn. v době přípravy na povolání," uvedl Špidla.

Premiér Vladimír Špidla a ministr financí Bohuslav Sobotka  (vpravo) v neděli na zámku v Kolodějích, foto: ČTK
Experti se také shodli na tom, že počet zaměstnanců ministerstev a dalších ústředních orgánů státní správy se nebude zvyšovat. Doplnil ministr financí Bohuslav Sobotka: "Jedná se o zásadu, že by neměl být zvyšován počet tabulkových míst v těchto ústředních orgánech státní správy nad současný počet, tj. 19 200 zaměstnanců, s tím, že dopady vstupu do EU musejí jednotlivé rezorty promítnout v rámci stávajících počtů, tzn. restrukturalizací a úsporami. K otázce snižování počtů zaměstnanců ve veřejném sektoru se vrátíme ještě příští neděli." Už teď si ale kabinet odsouhlasil, že ve snaze ušetřit - bude předkládat poslanecké sněmovně nejen návrh státního rozpočtu ale také rozpočtový výhled na dva roky dopředu.

Podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška je dobré, že se vláda k těmto krokům odhodlala: "Ano, já myslím, že jsou to kroky správným směrem, jen si kladu otázku, jestli jsou dostačující. Trend zvyšování věku odchodu do důchodu je běžný po celé Evropě a je nevyhnutelný pro to, aby bylo možné penze financovat. A zpřísnění předčasných odchodů do důchodu je doplňující krok." Ministr financí Sobotka věří, že konečnou podobu reformy kabinet schválí nejpozději v polovině roku.