Odboráři jsou odhodláni proti finanční reformě použít sílu
Vláda a koaliční experti se v neděli na zámku v Kolodějích shodli na podobě důchodové reformy, která bude znamenat přechod na tzv. příspěvkový systém.
"Částí naší agendy budou majetková přiznání, registrační pokladny, zřízení policie, stejně jako nezbytné kroky k modernizaci v oblasti sociální podpory, nemocenského pojištění, daňového systému."
Vládní koalice se předběžně dohodla i na tom, že během tří let má klesnout sazba daně z příjmu právnických osob ze současných 31 na 24 procent. Cíl chystaných změn je podle ministra financí jasný: snížit státní dluh.
"Ty kroky, které budeme podnikat, nejsou krátkodobě populární, ale jsou dlouhodobě velmi užitečné pro Českou republiku a životní úroveň většiny občanů a jsou důležité taky pro lidi, kteří dnes nemají práci beno maní nízké příjmy, protože jim dávají do budoucna naději a perspektivu."
Podle místopředsedy rozpočtového výboru a poslance opoziční ODS Martina Kocourka je ale strategie vlády špatná, protože je postavena pouze na škrtání výdajů:
"Já mám pocit, že vláda musí dát nějaký impulz na straně podnikání, zatímco ty návrhy, o kterých slyšíme, jsou spíš k omezení podnikání a zvyšování daňové zátěže. takže tudy cesta nevede a určitě tímhle způsobem naše problémy veřejných rozpočtů nevyřešíme."
Také předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Milanu Štěchovi se nelíbí, že vláda hodlá reformu provádět na výdajích směrem k občanům."Je zcela zřejmé, že v koalici převládl názor, že reformu provedou, a to zejména na výdajové straně. Podle našich analýz reformu zaplatí zaměstnanci a de facto se nedotkne příjmově silných skupin. Z tohoto důvodu dnes rada ČMKOS ustavila krizový štáb, protože se domníváme, že v době, kdy stát nezvládá vyšetření řady kauz, například kauza kolem pana Charouze a IPB - pět miliard v čudu - víme o arbitráži kolem TV Nova, tak se domníváme, že není možné, abychom dál mlčeli a přihlíželi, jak zaměstnanci jako jediní stabilně platící polatníci budou ještě větším daňovým zatížením platit na tyto nešvary."
Odboráři jsou připraveni použít silové řešení a vyhýbat se podle svého předáka Milana Štěcha nebudou v případě potřeby ani takovým prostředkům, jako je generální stávka.