Odboráři chystají demonstraci kvůli reformě veřejných financí

Předseda Rady konfederace odborových svazů Milan Štěch

Vládní koalice škrtá v našich peněženkách a přitom nebrání miliardovým únikům. Tak hodnotí chystanou reformu veřejných rozpočtů odboráři. Rada Českomoravské konfederace odborových svazů proto chystá protestní akce. Bližší informace má Milena Štráfeldová.

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Odboráři protestují proti reformě veřejných financí, jak ji navrhuje kabinet Vladimíra Špidly. Podle jejich názoru reforma postihne příjmově nejslabší skupiny obyvatel, zejména zaměstnance, kterým hrozí pomalejší růst platů, škrty sociálních dávek a nemocenské, snížení podpory v nezaměstnanosti, odklad odchodu do důchodu i růstu penzí. Naopak podnikatelská sféra podle odborářů na reformě vydělá, protože se počítá se snížením daně z příjmu právnických osob o sedm procent. Až 100 miliard korun, které chce vláda reformou veřejných rozpočtů získat, tak podle konfederace odborových svazů vyždímá za zaměstnanců, tradičně nejspolehlivějších daňových poplatníků. Odboráři opakovaně předložili vládě své připomínky k návrhu reformy, ta na ně ale nebere zřetel:

"Naopak se ještě zkomplikovala situace kolem vyjednávání platů v rozpočtové a příspěvkové sféře. Nejenom že se nedospělo k dohodě, ale některá podle našeho názoru nevhodná vyjádření konkrétně pana Mareše, který řekl, že nebude jednat do té doby, dokud se nezklidní emoce, přispěla k tomu, že bylo rozhodnuto, že 23. června se uskuteční demonstrace odborářů před Úřadem vlády,"

řekl po čtvrtečním jednání Rady konfederace její předseda Milan Štěch. U Strakovy akademie by se mělo v pondělí 23. června sejít až na pět tisíc odborářů, a pokud ani to vládu nepřiměje o reformě jednat, chce konfederace přistoupit k dalším nátlakovým akcím. Ty by podle Milana Štěcha mohly vyvrcholit celostátní stávkou. Kdy by k ní mělo dojít, ale předseda ČKMOS odmítl upřesnit. Naznačil jen, že protestní akce by mohly vést až k pádu kabinetu:

"Myslím, že každá vláda je přeci odvislá od občanského postoje, a není dlouhodobě možné, aby vláda vystupovala proti názoru občanů. A my věříme, že občané naše snahy budou podporovat."

Odboráři jsou přesvědčeni, že vláda Vladimíra Špidly nevyužila všech prostředků, aby posílila zejména příjmovou stránku rozpočtu. Chtějí proto zvýšit daně pro nejbohatší občany, prokazovat povinně původ rozsáhlého majetku, plošně zavést registrační pokladny, zavést minimální daň i pro ty, kdo se jejímu placení dosud vyhýbají, a zamezit nelegální zaměstnávání cizinců. Jen v takzvané šedé ekonomice podle nich ročně mizí až sto miliard korun.