Vláda potěšila ekology

Nádoby na tříděný odpad

Stát už nebude podporovat výstavbu nových spaloven odpadu ani budování dalších skládek. Tomuto způsobu likvidace odpadu řekla vláda jasné ne. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Česká republika chce skoncovat s dosavadní praxí mohutného ukládání odpadu na skládky nebo jeho likvidací ve spalovnách. Vláda tak otočila ve svých postojích prudce směrem k západoevropskému trendu. Ještě bývalý Zemanův kabinet totiž prosazoval výstavbu až osmnácti nových spaloven. Teď se místo toho navrhuje třídění a recyklace. Do sedmi let by v Česku měla být polovina odpadu recyklována, stejně jako ve většině zemí Evropské unie. V současné době se recykluje necelých 20 procent. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek hovoří v této souvislosti o smělém cíli. Rozhodnutí kabinetu ale není podle něj překvapivé.

"Já myslím, že ten určitý obrat je vyvrcholením diskuse, která se začala vést v jednotlivých krajích, protože kraje připravily své odpadové koncepce. Ukázalo se jasně, že kraje se v tom začaly velmi angažovat a že stejně jako města a obce preferují ty systémy recyklační. Obrat byl vlastně dovršením té diskuse na místní a krajské úrovni."

Vláda také chce, aby se v každé obci začalo povinně třídit sklo, plasty, papír a biodpad. Jak ale uvádí ministr Ambrozek, pokud jde o třídění odpadu, viditelný pokrok tu už je.

"Třídění stouplo za poslední tři roky na trojnásobek. Dnes Česká republika třídí v komunálním odpadu 25 kilogramů na obyvatele a to už je slušné evropské číslo. To, kde jsme, je vlastně procento obcí, které mají zavedeny třeba ty popelnice na separovaný sběr. Je to právě výsledek dvanácti let práce měst a obcí. Já myslím, že se nemusím stydět, protože ten pokrok je u nás značný. Teď jde spíše o to, abychom budovali postupně recyklační kapacity, aby to, co vytřídíme, jsme dokázali také dál zužitkovat."

I když už vláda nehodlá dát ani korunu na stavbu nějaké nové spalovny, neznamená to, že ty stávající budou likvidovány. Například z ministerstva průmyslu a obchodu dokonce zaznělo, že spalování odpadu může být nejefektivnější recyklací. Ani Libor Ambrozek není jejich zapřísáhlým nepřítelem.

"Ani já neodmítám zcela spalování v systému nakládání s odpady. Ale musí to být až poté, co odstraníme biologicky rozložitelný odpad, poté, co dokážeme vytřídit významné druhotné suroviny. A je opravdu nutnou podmínkou také energetické využití, tedy ne pouhé spalování. Jde také o to, aby bylo využito teplo, které ze spalování vznikne. Samozřejmě se vede diskuse, já ji znám třeba z Rakouska, zda je lepší plasty recyklovat nebo zda je lepší je spalovat, když mnohé z nich mají výhřevnost hnědého uhlí. Já si myslím, že procento odpadu, co skončí na skládkách, jsou tak veliké, že je tady prostor, jak pro recyklaci i energetické využití. Hlavně aby ten odpad nekončil na skládkách."

Přestože vládní plán odpadového hospodářství zatím není konkretizován, ministr Ambrozek i ekologická hnutí považují jeho schválení za velký úspěch.