Politici jsou s výsledky referenda spokojeni

Foto: CTK

Spokojenost s výsledky referenda projevuje - až na komunisty - většina českých politiků. Jejich reakce zazněly už krátce po prvních odhadech výsledků. Překvapující není ani tak kladný výsledek, jako vysoká účast, se kterou mnozí nepočítali. Politici však mohli být klidní, neboť Česko nemělo stanovenou 50 procentní hranici nutnou pro platnost referenda. Jaké byly první reakce politiků, informuje Zdeňka Kuchyňová.

Vladimir Spidla,  Foto: CTK
Premiér Vladimír Špidla vystoupil s krátkým projevem zhruba hodinu po uzavření volebních místností a prvních zveřejněných odhadech, ze kterých vyplývalo jasné "ANO" pro vstup do unie.

"Lid České republiky rozhodl o vstupu do Evropské unie. To ano je jasné, nikdo je nemůže zpochybnit, nikdo nemůže kohokoliv obvinit, že se nepostupovalo čistě, demokraticky a poctivě."

Premiér poděkoval všem, kteří hlasovali a také těm stovkám a tisícům často bezejmených lidí, kteří pracovali na kampani a přípravě ke vstupu Česka do Evropské unie. Vyjádřil hrdost nad občany, kteří se rozhodli a byli schopni využít prvního referenda v historii země.

"Pro mě osobně, který je tak angažován v historii dnes skončila pro Českou republiku druhá světová válka se všemi důsledky. Vstoupili jsme opět do časů, kdy jsme byli silní, kdy naše příležitosti byly velké a záležely jenom na nás. Tento krok po mém soudu posílil Českou republiku ve všech oblastech, na které můžeme pomyslet. Politicky, vědecky, demokraticky, kulturně i ekonomicky."

Jak dodal premiér, teď na nás čeká především práce, aby se Česko dokázalo v Evropské unii uplatnit.

Spokojenost neskrýval ani ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle jeho slov se nyní uzavírá určitá etapa dějin.

"Pro mě je ještě velmi důležité, že se završuje i náš proces po rozdělení společného státu, že opět budeme v jednom prostoru se Slováky, což je něco, co je také velmi důležité pro soužití našich národů."

Největší opoziční ODS vyzvala občany dvě hodiny před referendem, aby hlasovali pro vstup do Unie. ODS označovala přístupovou smlouvu za manželství z rozumu a někteří představitelé veřejně deklarovali, že budou hlasovat proti. Přesto voliči ODS řekli vstupu jednoznačné "ANO", za což jim poděkoval předseda strany Mirek Topolánek.

Výrazně nejméně pro vstup do Evropské unie hlasovalo příznivců komunistů. Většina jejich politiků byla proti vstupu. Přeseda Miroslav Grebeníček po hlasování potvrdil, že jeho strana není vstupem země do Evropské unie nadšena. Lidé budou podle něj rozčarováni:

"Byly vyjednány špatné podmínky pro Českou republiku a většina našich občanů, pokud uvěřila té propagandistické taškařici, tak ty iluze brzy ztratí."

Stejně skeptičtí jako komunisté jsou i někteří ekonomové. Domnívají se, že očekávání lidí, že se jim zvýší platy a životní úroveň, jsou naprosto lichá. Jak však ukázala naše anketa, lidé se vstupem do unie velké naděje nespojují a spíše očekávají, že přinese výhody až pro budoucí generaci.