Podle Boškové by měl ministerstvo zdravotnictví řídit právník

Ministryně zdravotnictví Marie Součková představila o víkendu svoji vizi reformy zdravotnictví. Pokud se nepodaří urychleně reformu zahájit, bude příští rok chybět v systému zdravotního pojištění téměř 16 miliard a do dvou let budou s dostupností zdravotní péče zásadní problémy, tvrdí Součková. Podrobnosti má Vilém Faltýnek.

Prvním krokem ke stabilizaci je podle Součkové navýšení příjmů a průhlednější hospodaření pojišťoven. Ministryně již předložila novely pojišťovenských zákonů. Dalším krokem je omezení nadbytečných akutních lůžek a zvýšení spoluúčasti pacienta na zdravotní péči a lécích. Do souhrnné výše 2000 korun ročně by si lidé měli platit sami. Po vyčerpání částky by byla péče zdarma.

Vladimíra Bošková z Občanského sdružení na ochranu pacientů se sobotního semináře zúčastnila a upozorňuje na zásadní nedostatky, které v návrhu vidí. Pozitivní je podle Boškové snaha rušit nadbytečná lůžka, chybí tu ale související opěrná opatření.

"Ona vyslovila ten záměr jenom jako planou proklamaci, neřekla jediný konkrétní účinný nástroj k jeho realizaci. Pokud jde o poplatky pacientů, pak si myslím, že bychom je zaváděli zbytečně. V řadě vyspělých zemí ty typy plateb, které jmenovala Součková, neexistují, například Nizozemí se obejde bez poplatků za konzultaci u lékaře, taktéž Německo..."

Jaké byste tedy navrhovala kroky?

Ministryně zdravotnictví Marie Součková a ministr vnitra Stanislav Gross,  foto ČTK
"Masivní redukci zbytečných lůžek v nemocnicích, ale jsou k tomu další doprovodná opatření, aby ty peníze nebyly promarněny. Pokud třeba v Německu pacient na něco doplácí, třeba dva týdny platí poplatek při hospitalizaci v nemocnici, tak mu za to zákonodráci dávají obrovská práva. Němečtí občané si sami můžou zvolit své zástupce do správních rad pojišťoven, tím pádem mají výrazný vliv na kvalitu a úhrady péče. Jejich pojištěnci mají ze zákona u svých pojišťoven zaručen perfektní právní a medicínský servis, včetně nezávislého přezkoumání zdravotního stavu. U nás pacient v porovnání s tím nemá žádná práva."

Proč myslíte že u nás není vůle zabývat se těmito inspiracemi ze zahraničí?

"Bohužel 13 let po revoluci u nás zdravotnictví zůstává zlobbováno částí lékařů. Trpí tím občan, nemá žádná práva v systému, a trpí i ty skupiny zdravotníků, kteří se dostanou mimo hlavní lobovací sílu. Naše zdravotnictví prostě není koncipováno vyváženě ke všem účastníkům systému. Mám na to jediný recept: dejme na funkci ministra podobně jako třeba v Bulharsku právníka. V některých postkomunistických zemích totiž zjistili, že kvůli EU musejí začít dělat kvalitní zdravotnickou legislativu, aby se vyhnuli zbytečným soudním sporům. Takže si do ministerského křtesla vybrali právníka nebo ekonoma," uvedla pro Radio Praha předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková k chystané reformě zdravotnictví."