V Basře se situace zklidnila, nemocnice posily nepotřebuje

Ceska nemocnice v Basre, foto: CTK

Situace v irácké Basře, kde působí česká polní nemocnice, se zřejmě po víkendových nepokojích uklidňuje. Takový je alespoň názor šéfa českého kontingentu Mojmíra Mrvy. Ministr obrany Miroslav Kostelka zatím neplánuje posílit ostrahu polní nemocnice, ač je k tomu ministerstvo v případě potřeby připraveno. Nevyloučil ani stažení části osazenstva polní nemocnice, bude-li se bezpečnostní situace v Iráku zhoršovat. Zatím ale tento krok není na pořadu dne.

Ceska nemocnice v Basre,  foto: CTK
Podle ministra obrany není zatím nutné ani ochranu nemocnice posilovat: "My samozřejmě máme přijaty opatření k případnému posílení ostrahy nemocnice, tak jak byla ale situace analyzována, v současnosti není důvod posílat zvýšenou ochranu. Situace se postupně zklidňuje, opatření trvají, ta nemocnice je poměrně silně obsazena jak ochrannou stráží, tak vojenskou policií,"řekl Kostelka.

V neděli se auta českých vojáků stala terčem útoků Iráčanů. Jak potvrdil telefonicky z Basry Mojmír Mrva, nikomu z vojáků se nic nestalo: "Výsledkem těch aktivit je jenom poničená karosérie jednoho roveru a rozbité sklo, jinak jsou všichni v pořádku a psychologický stav posádky je dobrý,"řekl Mrva.

Nespokojenost mezi Iráčany vyvolaly podle armády vysoké teploty, výpadky v dodávkách elektřiny a pohonných hmot. Čeští vojáci se v neděli museli varovnými výstřely do vzduchu bránit před rozvášněným davem Iráčanů, který se snažil zabránit v průjezdu automobilové koloně vezoucí ve dvou cisternách pitnou vodu. Mrva poznamenal však, že při nárůstu nespokojenosti už Iráčané národnost vojáků příliš nerozlišují. Podle Mrvy je za nepokoji je zřejmě aktivita náboženských aktivistů. "Zdá se, že to je způsobeno aktivitou náboženských aktivistů, kteří podněcují věřící během zpívání modliteb v mešitách, tím to v pátek asi původně začalo,"říká velitel nemocnice. "Při jejich shromažďování dochází i na řešení celkové nespokojenosti se zásobováním benzínem, vodou a elektřinou a tato situace vyúsťuje v projevy nepřátelství ke koaličním silám." Ministr Kostelka však podotkl, že dosud není patrná snaha o organizované nepokoje.

Mojmír Mrva se domnívá, že dočasné zklidnění neznamená, že by se konflikty nemohly opakovat. Vojáci po útocích omezili kontakt s místním obyvatelstvem a omezili výjezdy jen na nezbytně nutné případy.

Podle agentury AP se po dvou dnech protestů kvůli nedostatku pohonných hmot a elektrické energie se v Basře rozhostil klid díky tomu, že Britové obnovili tak potřebné dodávky elektřiny alespoň do některých částí města a dohlížejí také na distribuci benzínu.