Odboráři chystají další protest proti reformě

Milan Stech, foto: CTK

V Praze se 13. září zřejmě uskuteční další demonstrace Českomoravské konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů. Protestovat chtějí proti současné podobě reformy veřejných financí.

Milan Stech,  foto: CTK
Odboráři trvají na nepřijatelnosti reformy veřejných financí. Vládou navrhovanou cestu k oživení státní pokladny označili za nespravedlivou. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů na své pondělní schůzi projednalo mj. devět pozměňovacích návrhů zákonů, které se k reformě financí vztahují. Odbory chtějí svými návrhy dosáhnout například toho, aby nemocenské dávky nebyly v prvních třech dnech kráceny, aby se doba studia počítala pro výpočet výše důchodu shodně jako doba skutečného placení pojištění a aby nebyla zrušena možnost dočasně kráceného důchodu. Požadují rovněž, aby zůstalo zachováno stanovení věku odchodu do penze pro ženy i podle počtu vychovaných dětí.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, který je sám sociálně-demokratickým poslancem, věří, že pro zmírnění reformy získají odboráří nejen opoziční, ale i některé koaliční zákonodárce. Sám má v hlasování o reformě jasno. "U těch zákonů, které si myslím, že jsou skutečně proreformní a jspou spravedlivé, tak budu hlasovat pro. Ty zákony, které podle mého názoru nejsou dobře a spravedlivě připravené a nebudou přijaty naše pozměňovací návrhy, tak ty nepodpořím."

Stejně jako Štěch je o neprůchodnosti současné podoby reformy přesvědčen i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. "Neřeší problémy financí České republiky," uvedl. "My jsme přesvědčeni, že stát se snaží takto postavenou reformou pouze vypucovat peněženky těch nejchudších. My jsme přesvědčeni, že by reforma měla být oboustranná, tzn. že i stát by měl něco přinést do vínku, minimálně zkvalitnit výběr daní."

Také šéf Liberálního institutu Miroslav Ševčík kritizuje reformu veřejných financí; pokládá ji za nesystémovou. Kritizuje ovšem i odboráře. Ani jejich kroky nejsou podle něj smysluplné, vedoucí ke kýženému cíli: "Odborářští bossové jsou z přízpěvků odborářů placeni za to, aby něco dělali, ale protože není vlastně, co by mohli dělat, tak vytahují proti takzvané reformě veřejných financí a budou stávkovat, i když se vlastně o žádnou reformu nejedná. Takže je to ´mnoho povyku pro nic´. Spíš by měli občanům vysvětlit, co si představují oni, a udělat v tom určité kroky."

Obě odborové organizace chystají demonstraci. Naplánovaly ji na sobotu 13. září. Podle předsedy Konfederace Milana Štěcha to tentokráte bude demonstrace netradiční, podle odborářů půjde o živý řetěz: "Bude snahou, aby ta demonstrace měla i určitý zvukový doprovod, aby byla živější, samozřejmě budeme dělat všecho proto, aby nenarušila nijak výrazně život Prahy, chceme ale zase na druhou stranu, aby byla vidět," dodává Štěch. Obě odborové centrály očekávají až deset tisíc účastníků.

Odborové centrály pořádaly v červnu protestní akce oděleně, na obě přišlo podstatně méně lidí, než organizátoři původně předpokládali.