Starostové a primátoři jednali o důsledcích vstupu Česka do EU
O důsledcích přistoupení Česka k Evropské unii pro města a obce jednali ve čtvrtek v Brně jejich starostové a primátoři. Na kongresu, který připravil Svaz měst a obcí České republiky ve spolupráci s Radou evropských obcí a regionů, byl i Jaromír Marek. Telefonicky se sním spojil Josef Kubeczka.
"Rozhodně se o to snažili, protože to byl vlastně hlavní cíl toho setkání, posledního před vstupem do Evropské unie. Hodně se hovořilo zejména o tom, jak města budou schopna dosáhnout na peníze z Evropské unie, zejména ze strukturálních fondů."
Ví se už, jakou částku bude mít Česká republika k dispozici z těchto fondů?
"To se ví. Česka republika z těch deseti nově přistupujících zemí z hlediska objemu finančních prostředků, které jsou určeny pro strukturální fondy, je na třetím místě. Měla by moci dosáhnout na téměř 1,5 miliardy eur. Nicméně to, že tato částka je pro Českou republiku vyčleněna, ještě neznamená, že automaticky také do České republiky doputuje. Jenom pro srovnání - Česká republika po vstupu do unie bude přispívat 623 miliony eur, což je zhruba 20 miliard korun. Je to tedy zhruba 1:2. Opravdu to ale neznamená, že automaticky ty peníze z Evropské unie, ze strukturálních fondů zejména, do České republiky půjdou. V této souvislosti byly zajímavé podněty některých zástupců měst ze stávajících zemí Evropské unie, z Velké Británie či Rakouska. Hovořil jsem s generálním sekretářem rakouské asociace měst panem Pramböckem, který řekl, že i na rakouském příkladu je patrné, že to vůbec není tak jednoduché. Rakousko v prvním roce po vstupu do Evropské unie do ní dávalo více peněz než kolik z ní získávalo. Mechanismy získávání peněz z Evropské unie jsou podle něj skutečně velmi přísné, velmi složité a není vůbec jednoduché na ty peníze, byť jsou vyčleněny, dosáhnout. Obce a města také možná očekávají trošku obtížnější chod, protože samozřejmě budou vystaveny velkému množství nejrůznějších norem, vyhlášek, pravidel a standardů, které budou muset ve své práci zohlednit. Na to poukazoval například radní z Leedsu, že ta municipalita je neustále v tlaku celé řady norem a principů, které se stále mění a vyvíjejí. Na to musí neustále reagovat. Ta činnost měst a obcí je tímto trošku omezena."
Opozice vládě vyčítala zpoždění ve vytvoření agentury, přes kterou by bylo možno peníze z fondů čerpat.
"Ta agentura vznikla na poslední chvíli a to tady byl také jeden z hlavních kritických hlasů na adresu vlády, protože jakýsi manuál pro obce byl zveřejněn až před jedním, dvěma týdny. Obce a města tak nejsou připravena na to, aby byla schopna teď sofistikovaně předkládat svoje projekty tak, aby byly řádně vyargumentovány, řádně finančně vybalancovány a mohly na ty peníze dosáhnout. Dá se říct, že v tuto chvíli panuje taková lehká skepse i u těch zástupců municipality, protože všem je jasné, že přece jen partnerem Evropské unie jsou především národní vlády a města a obce jsou na nižší úrovni. Nebude pro ně tedy vůbec jednoduché ty peníze získávat. Ve skeptickém duchu vystoupil i primátor města Brna Petr Duchoň, který naznačil očekávání, že Česká republika nebude vystavena takovému 'eurovému dešti', jako to bylo například v případě Portugalska, Španělska nebo Irska, že se dá čekat, že těch peněz půjde z Evropské unie do České republiky méně."