"Usmíříme se?!" ptají se Severoatlantické aliance čeští politologové a komentátoři

nato_summit_istanbul.jpg

Dvoudenní summit Severoatlantické aliance, který se uskuteční příští týden v Istanbulu, bude pro členské země, tedy i pro Českou republiku, příležitostí k usmíření se v názorové roztržce na válku v Iráku, domnívá se většina oslovených českých politologů. Na summitu bude Česká republika obhajovat nejen svoji přítomnost v Iráku, čeští vojenští policisté pracují na základně Šaíba, kde cvičí místní iráckou policii, ale především chce spolu s dalšími členskými zeměmi diskutovat o tom, jak se zapojit do boje proti terorismu. Telefonicky jsme se spojili s několika komentátory, politology a velvyslanci, abychom se jich zeptali, jaké pozice by měla hájit Česká republika během nadcházejícího summitu NATO.

Obyvatelé Istanbulu protestovali proti nadcházejícímu summitu Severoatlantické aliance,  foto: ČTK
"Domnívám se, že nastávající summit Severoatlantické aliance v Istanbulu by se měl pokusit zahojit určitou ránu, která existuje mezi jednotlivými členskými zeměmi NATO. Tu vyvolal jejich odlišný názor na zásah v Iráku. Měly by si členské země uvědomit, že to, co je spojuje - hodnoty liberální demokracie a západní civilizace, je mnohem důležitější než časově omezený taktický rozdíl v názoru na to, jak správně postupovat ve válce proti teroru."

Tak to byl politolog a komentátor Roman Joch. který se shoduje s názorem českého velvyslance při NATO Karlem Kovandou, že se Severoatlantická aliance smíří, a to díky společnému úsilí členských zemí o poválečnou obnovu Iráku.

"Irák bude též jedním z bodů diskuse a bude úplně nový, protože o pomoci Iráku se zatím tady příliš nehovořilo. Jak víte, Irák se před půldruhým rokem stal jablkem sváru uvnitř aliance. Dneska je tento svár odložen, zapomenut. Dneska máme všichni, jak sedíme okolo stolu, zájem na tom, aby se Irák stal bezpečnou demokratickou zemí. V tomto směru vytyčíme, jak bychom chtěli podpořit současnou iráckou vládu."

Vnitřní vztahy v NATO jsou napjaté nejen díky válce v Iráku, ale i v obecném pojetí války proti terorismu, domnívá se Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů.

"Domnívám se, že velmi vážným problémem současného NATO jsou jeho vnitřní vztahy. Jsou to neshody a různice v přístupu k terorismu, který je nejnaléhavější a nejvážnější bezpečnostní hrozbou 21. století. Je to také v přístupu k nepřátelským teroristickým režimům, typu režimu Saddáma Husajna v Iráku. Je to otázka, jak příště postupovat, jak řešit problémy s takovými režimy. Jestli je třeba spoléhat jenom na vojenské nástroje, především na vojenské nástroje na jedné straně, nebo jestli je třeba uplatňovat širší bezpečnostní strategii v tom pojetí, jak ji schválila Evropská unie na základě dokumentu, který vypracoval tým Javiera Solany."

Domnívá se Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. Českou republiku bude na summitu spolu s prezidentem Václavem Klausem zastupovat český premiér Vladimír Špidla.

Více informací najdete na stránkách natoaktual .

Autoři: Mikuláš Kroupa , Pavla Jedličková
spustit audio