Krušných sto dnů ministra vnitra Bublana
Ve čtvrtek uplyne sto dní od jmenování Františka Bublana ministrem vnitra. Tento nestraník, katolický kněz, někdejší chartista, disident, dělník, ředitel sekce civilní kontrarozvědky BIS a ředitel civilní rozvědky si ale těch prvních sto dnů ve funkci asi představoval jinak. Pokračuje Zdeněk Vališ.
"Tam, kde měl být výrazný, byl zcela bezvýrazný a tam, kde neměl být vidět, tak byl viděn až příliš. Za jeho působení nebylo přijato žádné opatření, nebyl udělán žádný krok, který by zlepšil kritickou situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a práce policie. Současně se ale zapsal do dějin politizováním trestní kauzy zvané Kořistka, zasahováním do vyšetřování, krytím nezákonných postupů ze strany policie. Prostě se z něj stal takový policejní advokát místo toho, aby to byl ministr všech občanů České republiky."
Ministr vnitra všechna obvinění odmítá. Připouští, že se někdy mohl vyjadřovat trochu jiným způsobem, než jak učinil. Znovu ale připomíná své priority: tedy vést účinný boj s hospodářskou kriminalitou a organizovaným zločinem. I to je důvod, proč Bublan hájí své podřízené.
"Policisté potřebují velkou politickou podporu, protože zvláště v těch posledních dvou měsících se stali terčem všelijakých útoků. Stal se z nich takový otloukánek."
František Bublan si ani nemyslí, že by bylo nyní nutné prošetřit postup policie, která podle vrchního státního zástupce v kauze Kořistka nezákonně zadržela poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobistu Jana Večerka.
"Já jenom zopakuji, že policie vždy postupuje v souladu s dozorovým státním zástupcem. Všechny úkony, které konala, byly v souladu nebo dokonce pod dikcí státního zástupce. V této fázi je to v podstatě spor státních zástupců. Jsou řešena různá stanoviska, ať už dozorového, okresního a krajského státního zástupce. V podstatě nemám co řešit, protože nezákonný postup ještě neznamená protizákonný. To, že se někdy postupuje nezákonně, to se také státním zástupcům stává velmi často. Jeho nadřízený státní zástupce řekne, že ten postup není správný a má se zvolit jiný. Já v tom tedy nějakou velkou tragédii nevidím. Navíc je to všechno otevřené."Svým kritikům ovšem František Bublan nahrává i tím, že souhlasí s návrhem na větší pravomoci tajných služeb a policie, mimo jiné v oblasti odposlechů. Ty by mohly být povolovány soudci ve výjimečných případech i dodatečně. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra o současné situace. Podle ní nemohou tajné služby při dodržování současných zákonů dostatečně efektivně bojovat s mezinárodním terorismem.
"Já vím, že je to velmi citlivá otázka. Je mi jasné, že bez nového zákona o kontrole především zpravodajských služeb, nemá tato analýza šanci, aby byla aplikována do změny zákona o zpravodajských službách nebo o policii České republiky."
Místopředseda sněmovny Ivan Langer si myslí v podstatě totéž.
"Já věřím, že se nenajde žádný rozumně uvažující politik, který by takový nesmysl podpořil. Myslím si, že pan Bublan se ani neodváží s něčím takovým přijít."
A jak hodnotí ministr vnitra František Bublan sám sebe ve funkci za uplynulých sto dnů?
"Já bych se těžko sám známkoval, člověk se sám známkovat nemá. Viděl bych to tak na nějaký neklasifikovaný zápočet."