Na cestě za silným mandátem možná číhají úskalí
Občanští demokraté si na víkendovém kongresu vytyčili jediný cíl. Chtějí dosáhnout v roce 2006 takového úspěchu ve volbách do Poslanecké sněmovny, který by zaručoval po devíti letech v opozici nejen účast v budoucí vládě. Jejich mandát by měl být zároveň tak silný, aby mohli uskutečnit maximum ze svého ambiciózního programu radikálních změn. Na cestě k tomuto cíli se ale mohou objevit některé překážky. Více už Zdeněk Vališ.
"Jistě se toho mohou zaleknout. V přípravě na jakékoliv volby nemůže být terminus technicus ´utahování opasků´ něčím, co láká a přitahuje voliče. Před volbami se naopak slibuje a rozdává. Na druhé straně jsem přesvědčen, že v tom je právě úkol ODS v následujících osmnácti měsících. Na půdorysu těch klíčových problémů naší země, které občané vidí a nechtějí, je třeba připravit takové transformační kroky, které se vysvětlí českým občanům a potenciálním voličům, a oni je prostě přijmou."
Podle Pavla Béma má Česko také svým způsobem štěstí, protože příkladem nám může být Slovensko, kde už ony radikální změny, které nás teprve čekají, byly odstartovány.
"První náznaky ukazují, že úspěch slovenské reformy bude mezi českými voliči svým způsobem otevírat prostor pro akceptaci potřeby reforem v České republice."Za otevřenou politiku se staví rovněž Miroslav Macek, někdejší místopředseda ODS, který se víkendového kongresu zúčastnil jako host.
"Můj názor je jednoznačný a říkám ho stále a naplno. Je třeba hovořit přímo bez nějakých obezliček a kliček a spoléhat na zdravý selský rozum občanů."
Nemyslíte si tedy, že by mnozí občané mohli pohlížet na program Modrá šance s obavami?"Jsem přesvědčen, že ne. Každý, kdo se bude nad tímto programem zamýšlet, přijde na to, že krátkodobé nepříjemnosti, provázející každou změnu, se mu střednědobě a dlouhodobě vyplatí."
Na jinou možnou překážku na cestě k získání silného mandátu od voličů nechtěně poukázal na kongresu například neúspěšný kandidát na stranického místopředsedu Martin Říman. Sociální demokraté podle něj "prohospodařili elementární důvěru v klientelismu, české odnoži mafiánství a velkopanských manýrech." Z podobných důvodů se ovšem hodně voličů odvrátilo v minulosti od ODS. Mohou jí dnes už věřit, že je jiná? Někdejší člen úzkého vedení strany Petr Čermák, host kongresu, se domnívá, že ano.
"V takové obecném úrovni se podle mého názoru strana poučila, určitou sebereflexi udělala. Myslím, že ty problémy, které tady byly, zejména v letech 95, 96, 97, už se nikdy opakovat nebudou."Neuvažujete vy osobně o návratu do politiky?
"Já jsem v politice fungoval v letech. Kdy ta politika byla svým způsobem revoluční a zajímavá. Já jsem z parlamentu odešel - teď už ani nevím - v roce 1996 nebo 98 po ukončení té dvouleté vlády Václava Klause. Nemám v tuto chvilku ani nejmenší pocit, že bych chtěl někam kandidovat nebo dělat takzvanou velkou politiku."
A co o sebereflexi ODS soudí Miroslav Macek?
"Myslím si, že ODS v minulosti přiznala lecjaké chyby. Teď jde o to, zda to nazývat sebekritikou, aby to náhodou nebylo nějaké sebemrskačství. Nejsem si jist, zda zrovna toto chtějí lidé od ODS. Já si myslím, že ne. Lidé chtějí od ODS to, s čím přichází dnes, co jim slibuje a co by byla schopna a ochotna splnit."Pojďme teď k dalšímu možnému problému. Některé voliče může od podpory ODS odrazovat její hodně kritický vztah k Evropské unii. Šéf stranických europoslanců Jan Zahradil Radiu Praha potvrdil, že po převzetí vládní odpovědnosti by ODS dělala poněkud jinou politiku vůči unii než současný kabinet.
"K Evropské unii a evropské integraci zaujme bezesporu kladný postoj s tím, že budeme prosazovat naše představy o evropské integraci, o tom, jaký model evropské integrace by měl v budoucnu být uskutečněn. A to samozřejmě znamená, že náš postoj k evropské ústavě bude záporný, protože se nedomníváme, že evropská ústava je tím modelem, který by byl vhodný pro budoucnost Evropy a pro budoucnost České republiky v Evropě."
Čestný předseda strany Václav Klaus v poslední době vystupňoval svou kritiku unie, zvláště evropské integrace a ústavy. ODS sama nepoužívá tak vyhrocenou rétoriku. Mezi prezidentem a budoucí vládou by tak mohlo vzniknout určité napětí. Europoslanec Jaroslav Zvěřina to ale tak nevidí."Já si myslím, že to nehrozí. On pan prezident má své výhrady vůči Evropské unii dlouhodobě velmi konzistentní. Jeho názory jsou velmi sofistikované. Měli bychom se z nich spíše poučit, než je apriorně odmítat. A on ostatně není premiér. Důležité je, jak se bude chovat premiér. Já s vámi souhlasím, že jako členové Evropské unie v ní musíme nějakým způsobem prezentovat národ a nějak se tam prosazovat. To nám nebude dělat žádné problémy."
Hrbolů na cestě k silnému mandátu od voličů bude určitě víc. Jedna členka ODS prý měla pronést prorockou větu, když řekla, že by si všichni ještě měli užít těch pár chvil, kdy je ODS v opozici, a všichni se mají rádi. Na víkendovém kongresu ODS skutečně nebyla znát nějaká nervozita, jako na přinejmenším dvou posledních. V podstatě všichni vystupovali jako členové jednotného týmu. Leccos se ale například šušká o určitém napětí mezi kraji, které po posledních volbách získaly ještě větší sebevědomí, a pražským centrem, respektive poslaneckým klubem. To připouští i moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.
"Nějaké napětí samozřejmě je a je to lidsky pochopitelné. Nevnímám ho ale jako dramatické. Uvidí se v příštích měsících, až se kraje usadí, a budou se blížit volby, jestli to napětí bude narůstat. Bude to úloha pro předsedu, aby zvládl tyto dvě entity, aby spolu našly řeč."V neposlední řadě také nadhazují někteří politologové ještě jednu otázku. Nepřeceňuje se vítězství ODS v letošních evropských, krajských a senátních volbách? K těm trojím letošním prý přišel jen určitý segment voličů. Opravdový stranický souboj ale přijde až ve volbách do Poslanecké sněmovny. Triumfalistický tón se pokusil na kongresu ODS tlumit například hejtman Tošenovský, když naznačil, že v příštích osmnácti měsících může politický vývoj nabrat úplně jiný směr, než si jsou delegáti v sále ochotni připustit. O možných úskalích se zmínil ve svém vystoupení i staronový předseda ODS Mirek Topolánek.
"Plujeme na lodi, která se blíží do přístavu. S námi jsou na té lodi i všichni ti, kteří nám věří. Už rozeznáváme přístavní světla, tušíme kontury kotviště. Na cestě nás však ještě čekají skaliska, mlha a řada nebezpečenství."