ČR slaví 99. výročí samostatného Československa. Příští rok bude zřejmě vojenská přehlídka
Výročí vzniku samostatného Československa si na pražském Vítkově připomněli politici, zástupci armády i váleční veteráni z druhé světové války. Příští rok, kdy se bude slavit 100 let od vzniku Československa, se pravděpodobně na Evropské třídě v Praze uskuteční vojenská přehlídka.
V předvečer státního svátku byli na Vítkově vyznamenaní vojáci za působení v zahraničních misích. Jak uvedl například Marek Vydržel, během pozorovatelské mise ve Středoafrické republice se musel vyrovnat s náročnými klimatickými podmínkami, kulturními a sociálními rozdíly i s přepadením. Situace v zemi se podle něj zhoršuje.
Prezident jmenoval nové generály. Rektoři na oslavy opět nejdou
Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku jmenoval osm nových generálů. Povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Zeman v projevu oznámil, že vyznamená nejvyšším vojenským řádem dva bývalé náčelníky generálního štábu Ludvíka Krejčího a Karla Pezla. V souvislosti s udílením vyznamenání jmenoval také Karla Kutlvašra, který velel Pražskému povstání.Rektoři několika vysokých škol položili květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Setkávají se tam pravidelně už několik let, na předávání vyznamenání na Hradě znovu nejdou. Spory mezi Hradem a prezidentem Milošem Zemanem začaly kvůli nejmenování některých profesorů a odmítnutí jeho přednášky na Masarykově univerzitě před volbami. Nepozváním na Hrad tak podle rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka začala tradice, kdy se sejde velká část rektorů včetně mimopražských. Právě Bek v roce 2013 nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací.
Význam vzniku Československa připomněl i slovenský prezident Kiska
Význam vzniku Československa (ČSR) v roce 1918 přetrvává do dneška, Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce. K 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků to napsal v prohlášení slovenský prezident Andrej Kiska. Slovensko má podle něj důvod vzpomínat na vklad, který do jeho rozvoje vnesl společný stát Čechů a Slováků. Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. S návrhem povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek část slovenské opozice neuspěla ve sněmovně naposledy letos v září.Výročí vzniku státu si připomínali i na dalších místech Česka. Rokytnice v Orlických horách odhalila pamětní desku legionáři Mikuláši Jaroslavu Novákovi, který byl velitelem Tvrze Hanička v roce 1938. Tvrz byla v roce 1938 už dokončená, ale ještě nebyla vyzbrojená a vybavená. Velel jí bývalý legionář a účastník bitvy u Zborova. Z té doby se dochovala fotografie, kdy Novák opouští pevnost ve své aerovce a míří zpět do Žamberku ke svému praporu. Německému wehrmachtu Haničku vojáci předali 10. října bez boje. Rehabilitace se Novákova rodina dočkala v roce 1992, když už byl bývalý legionář sedm let po smrti.
Nový památník české státnosti byl odhalen na náměstí v Moravském Krumlově na Znojemsku. Dominantou je busta prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Město dosud nemělo žádné pietní místo ani památník české státnosti a historie. Pomník má tvar hraničních kamenů, a podkladová deska připomíná domovenky na britských uniformách letců.