Politologové: lidé v průzkumech projevují nespokojenost
Odbory a některé nevládní organizace pozvaly občany nespokojené s vládou i stavem společnosti v sobotu na Václavské náměstí. Protestní akce je v plánu právě v den připomínky sametové revoluce. Organizátoři se nechystají na demonstraci zajišťovat přepravu lidí, jako tomu bylo u poslední rozsáhlé akce 21. dubna. Tehdy proti vládním reformám protestovalo zhruba 100.000 lidí. Sami organizátoři nechtěli dopředu počet účastníků odhadovat. Podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly uzrál čas na předčasné volby:
Ani politologové nedokážou odhadnout, jaká může být účast. Například Zdeněk Zbořil se domnívá, že vzpoura je spíše na internetu, kde je doprovázena dramatickými výzvami, ale u toho to končí. Výsledkům, že je čas vyjít do ulic, příliš nevěří. Jan Bureš, politolog z Univerzity Karlovy uvedl, že atmosféra ve společnosti není dobrá:
"Pokud můžeme vědět z průzkumů veřejného mínění, tak drtivá většina občanů je nespokojena s vládou, je nespokojena s politickou kulturou a politickou situací obecně. Na druhou stranu zase platí, že česká společnost zatím není příliš aktivní v nějakých výrazných protestech, i když jich za poslední léta přibylo. Spíše se zatím jedná o nespokojenost projevovanou, ať už v průzkumech veřejného mínění nebo ve volbách. Určitě dochází k určité radikalizaci postojů veřejnosti, zejména nalevo od středu politického spektra. Je vidět, že větší část veřejnosti se přikládání k současným opozičním politickým stranám, spíše volá po odchodu stávající vládní koalice a po předčasných volbách. Ta atmosféra rozhodně dobrá není."Česká ekonomika je už dlouho v recesi. Vláda ohlásila další škrty, lidé šetří, chuť nakupovat je takřka nulová. Klesá tak spotřeba domácností a tím i výkon ekonomiky.
"Za prvé by měli analyzovat, proč je ta nespokojenost občanů a proč se takové demonstrace vůbec konají. Může být dialog, můžeme se soustředit na priority příštího rozpočtového období, bavit se o podpoře českého průmyslu, o zaměstnanosti, o podpoře zaměstnanců ve státních službách, o zákonu o státní službě, který nemáme,"
uvedl Josef Středula. Podle politologa Jana Bureše obecně většinou demonstrace moc změnit nemůže. V případě velké účasti může vyslat určitý signál o tom, že narůstá nespokojenost. Souhlasí s názory odborů, že může nastat dramatická radikalizace společnosti?
"Teoreticky by k tomu dojít mohlo, pokud by došlo k nějakému zásadnímu zvratu v ekonomice. Pokud by třeba narůstal počet lidí, kteří se ocitnou v osobním bankrotu nebo neschopnosti splácet například dluhy, hypotéky a tak dále. Zatím se zdá, že se spíše jedná o protesty formou protestního hlasování ve volbách."Pražský magistrát na sobotu eviduje asi dvě desítky akcí. Události 17. listopadu z let 1989 a 1939 připomenou také pietní akty za účasti politiků u pamětní desky na Národní třídě nebo u Hlávkovy koleje.