Jihočeské Holašovice zvou na Selské slavnosti v kulisách lidového baroka

selske_slavnosti_holasovice_2012.jpg

Dobový jarmark, přehlídka lidových řemesel, hudba, tanec a tradiční pochoutky. To vše najdete v jihočeských Holašovicích, které už popatnácté hostí Selské slavnosti. Návštěvníci tam mohou od 20. do 23. července prožít nejen den plný folklóru, ale také obdivovat proslulé selské baroko. Od roku 1998 je vesnice pro svou architektonickou jedinečnost zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Rozlehlá holašovická náves ožije starými tradicemi a původním řemeslem. Selské slavnosti lákají na ukázky lidové tvořivosti, produkci folklorních souborů, nebo přehlídku jihočeských heligonek. Dospělí i děti se mohou těšit na projížďky na koních, povoz na dřevěném kolotoči nebo chytání jihočeského kapra z kádě do ruky. Ke slavnostem zve starosta obce Jankov-Holašovice Jan Jílek:

„Selské slavnosti v Holašovicích se vyznačují jako jihočeská folklórní slavnost tím, že je zde možno vidět zhruba 240 stánků. Ty stánky prezentují staročeské lidové řemeslo. To, co předci předali našim generacím tak, jak jsme se to učili od našich dědů a pradědů. Tu výrobu, kterou se snaží prezentovat a ty výrobky ukazovat a prodávat. Jedna třetina stánků je s ukázkou, to znamená návštěvník vidí, jak se ten výrobek tvoří, což je veliká zvláštnost tohoto jarmarku, a to je na tom to ceněné. Velmi dobře sestavený je i doprovodný kulturní program. Na dvou velkých pódiích bude nepřetržitě možno konzumovat jihočeský folklór, jako je dechovka, folk, country. To co k té vesnici patří.“

Na oslavách nebudou chybět ani kejklíři nebo jarmareční zpívání. Kromě tvůrčí práce a mnoha zábavy si na své přijdou i milovníci jihočeské kuchyně. Starosta Jílek shrnuje, co mohou návštěvníci na Selských slavnostech ochutnat.

„Cmundu, typické pšeničné placky, zelňáky, bramboračku, koláče, buchty. To, čím jihočeský venkov proslul, se snažíme návštěvníkům nabízet, tím je pohostit, mimo tradičních věcí, jako je českobudějovická keramika. Takže to jsou věci, které se snažíme mít, a snažíme se je tu návštěvníkům ukázat a představit.“

Obec Holašovice je známá jako perla selského baroka a patří mezi dvanáct historických sídel v České republice, které jsou zastoupené v seznamu UNESCO. Během Selských slavností si lidé připomenou hned dvě výročí - 20 let od zápisu první české památky na tento seznam a zároveň 40 let od založení světové organizace. Důvody zapsání Holašovic na seznam světového kulturního dědictví přibližuje starosta Jílek.

„Ta výjimečnost a jedinečnost je tady zřejmá na první pohled. Holašovice mají zhruba tři aspekty, proč jsou zapsány na prestižním seznamu UNESCO. První z nich je, že jsou dokladem zachovalé původní středověké vesnice. Druhá věc je fenomén selského baroka, který je možný vidět pouze a jenom v jižních Čechách a Holašovice jsou dokladem celistvosti tohoto stavebního slohu. Třetí aspekt je to, že Holašovice nejsou skanzenem, ale jsou dokladem živé vesnice. To znamená, že ti lidé zde žijí svůj život tak, jako v okolních vesnicích a městech, ale žijí ve výjimečné památce.“

Foto: Evropská komise
V obci trvale žije 145 obyvatel a na jejich unikátní domy se jezdí dívat turisté z celého světa. Navenek se podařilo dokonale uchovat původní architekturu, v historických domech však lidé bydlí moderně.

„Jsme dokladem živé vesnice, to znamená, že zde lidé žijí v 21. století a tomu by měl odpovídat i jejich životní styl. Nicméně samozřejmě tím, že mají tuto památku, a mají povinnost o ni pečovat a chránit, tak se musí některým věcem přizpůsobit. Nicméně ty interiéry splňují standard, který dneska s sebou nese to 21. století. Tam jde o to, že si ten návštěvník musí představit, že dispozice těch selských usedlostí se po staletí nezměnila. Ale ty interiéry se samozřejmě spolu vyvíjí, máme tam ústřední topení, máme tam zavedenou vodu, máme tam splachovací záchody, a tak dále. Takže naši dědové, otcové, synové by měli dále ctít tu tradici, že žijeme ve významném kulturním statku, který musíme zachovat dalším generacím.“

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio