Plán ekonomických ministrů: šetřit a šetřit
Vláda plánuje další razantní šetření. Ekonomičtí ministři chtějí zmrazit výdaje rozpočtu o 23 miliard korun. Navrhují proto zvýšení daně z přidané hodnoty, omezení valorizace důchodů, zrušení porodného či zvýšení daní bohatým. Proti plánům vlády ostře vystoupila opozice, která mluví o podrazu na důchodce. Žádá, aby vláda splnila své sliby z podzimu a kompenzovala sociální dopady reforem pravidelnými valorizacemi důchodů.
"Jestliže v zahraničí bude levnější benzín, levnější potraviny, občas i kvalitnější, tak lidé sednou do auta a nakoupí to úplně jinde a česká státní kasa spláče nad výdělkem. To opatření - 20 procent DPH - je hloupé i z tohoto důvodu. Je zřejmé, že se rozhodli, že peníze vytlučou zejména z důchodců a rodin s dětmi. To budou jejich hlavní úspory. Čili vláda se rozhodla, že bude šetřit na těch, kteří se mohou nejméně bránit."
Debatu rozvířil zejména další návrh ekonomických ministrů - zmrazení důchodů na dva až tři roky. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek předložil další variantu, která se používá například v Německu nebo ve Švédsku, aby byl růst důchodů ovlivněn výběrem pojistného:"Návrh směruje k tomu, aby bylo zajištěno, že se deficit důchodového účtu nebude zvyšovat. To znamená, že valorizace důchodu bude kromě inflačního kritéria a kritéria růstu mezd také podvázána kritériem výběru pojistného."
Změnu způsobu valorizace důchodů si dovede představit i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Zmrazení je však pro ni nepřijatelné, uvedl předseda poslaneckého klubu Vít Bárta:
"Věci veřejné zcela jednoznačně odmítají zmrazení důchodů. Opakovaně jsme říkali, že si dokážeme představit hledání jiného modelu valorizace důchodů, než která je v posledních letech standardně uplatňovaná."
Pro věci veřejné není návrh rozpočtových změn jako celek přijatelný. Chtějí prosazovat sníženou sazbu DPH u potravin. Nelíbí se jim zrušení porodného, daň na uhlí či na víno. Na druhé straně vítají debatu o vzniku daňového pásma pro vysokopříjmové skupiny. Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje také snížení výdajových paušálů podnikatelů na úroveň roku 2004. Na modelovém příkladu ukázal rozdíly například mezi poradcem a zaměstnancem se stejným příjmem a rodinou."Ten zaměstnanec zaplatí ročně 24 tisíc daň z příjmů fyzických osob, poradce dostane 22 tisíc z veřejných rozpočtů zpátky. To je neospravedlnitelné. Není možné vyjmout jednu skupinu daňových poplatníků z celé škály populace a říct: těch se to týkat nebude. Musí se to týkat všech."
Podle ekonomických ministrů chce vláda také přijít s balíčkem, který bude mít prorůstový charakter a bude kompenzovat možný pokles soukromé či vládní spotřeby. Dá se očekávat, že návrhy vyvolají střet s opozicí. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prohlásil, že opatření sníží spotřebu domácností, zpomalí se růst, vládě vypadnou další daňové příjmy a dostane se do spirály poklesu. Ani v koalici nebude lehké najít kompromisní varianty.