Národní park Šumava povede Jan Stráský

Jan Stráský, foto: ČTK

Novým šéfem Národního parku Šumava se stal bývalý federální premiér Jan Stráský. Bude mít omezený mandát a jeho hlavním úkolem bude zabránit šíření kůrovce, sestavit plán péče o park a připravit návštěvní řád. Starostové jeho jmenování vítají, naopak ekologové se bouří.

Jan Stráský  (vlevo) a Tomáš Chalupa,  foto: ČTK
Někdejší významný politik Jan Stráský by měl situaci v národním parku především uklidnit. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa si od něj slibuje, že zlepší komunikaci mezi vedením parku, obcemi a ekology.

"Když jsem přišel mezi obce nebo hovořil s vědci, se zástupci krajů, tak je to o nedůvěře. Jeden nevěří druhému. Každý má pocit, že když řekne nějaký názor, tak je za tím nějaký postranní, možná zlý úmysl, ať už je to zájem ekonomický nebo jakýkoliv jiný. V tomto smyslu věřím, že pan Stráský je osobou, která dokáže tyto vykopané příkopy překonat, zaplnit a pokusit se posunout Šumavu dál."

Ekologové jmenováním Stráského příliš nadšeni nejsou. Kritizují i to, že si ministr ze tří jmen, které mu doporučila odborná komise nikoho nevybral a rozhodl se pro Stráského. Ostře zareagovalo hlavně ekologické Hnutí Duha. Ekologové se obávají o budoucnost celistvosti národního parku. Podle Jaromíra Bláhy to byl i Stráský, který v minulosti navrhoval vyjmout některé části Šumavy z národního parku:

Jaromír Bláha
"Ty by pak spadly do režimu běžné těžby dřeva. Jihočeský kraj má plány na výstavbu lyžařských areálů. To jsou projekty, kterých se obáváme, stejně jako výstavby dalších rekreačních zařízení přímo v národním parku, což začíná být pro park skutečně neúnosné."

Jmenování Stráského naopak vítají starostové obcí na Šumavě, jako třeba Jiří Hůlka z Horní Plané, který je předsedou Svazu obcí národního parku.

"Pan doktor Stráský požívá asi největší důvěry ze všech osob, které se kdy problémem Šumavy zabývaly a pokud by se to nepodařilo jemu, tak by to znamenalo konec pro národní park. Když to úplně přeženu, neznám lepšího člověka, který by dokázal v časově a věcně omezeném mandátu věci na Šumavě nastartovat k lepšímu."

Jan Stráský,  foto: ČTK
Svaz zastupuje 21 obcí v národním parku a není podle něj možné, aby jedna z oblastí byla preferována nad druhou. S novým vedením parku chtějí hledat přijatelná řešení pro splouvání Vltavy, turistických cest, cyklotras, či kůrovce. Sladit tak protichůdné názory nebude jednoduché. Jan Stráský nastínil, jakou má představu dalšího rozvoje Šumavy:

"Nesmíme si představovat, že Šumava je jeden areál, kde se musí najednou potkávat ti, co běhají na lyžích a ti, co chrání tetřeva. Ty věci se musí dostat vedle sebe. Šumava je na to dost veliká. Určitě nepřeváží názor, že se teď stane staveništěm."

Jan Stráský počítá s tím, že ve funkci bude rok až rok a půl, nejdelší bude příprava zákona o národním parku, který jasně stanoví pravidla hospodaření v této jedinečné části Čech. Megalomanské stavby podle něj na Šumavu nepatří, měla by zůstat komorním prostředím. Podle Stráského, který je současně šéfem Klubu českých turistů, je třeba i více cest pro turisty.

Rozpor mezi ekology a obcemi, které posuzovaly rozvoj Šumavy, se zřejmě ještě vyostří. Kraj oslovil 34 obcí. Deset z nich si vybralo scénář Akce, který je spojen s budováním a rozšiřováním silnic a železnic, lanovek, ski areálů a dalších turistických objektů. Na druhém místě byl scénář nazvaný Harmonie, který klade důraz na dostupnost služeb pro obyvatele. Pouze v jediné obci - Černé v Pošumaví - si zastupitelé vybrali scénář Příroda, jehož prioritou je chránit nedotčenost Šumavy. Posuzované scénáře vyplynuly z Územní studie Šumavy, kterou si nechal kraj zpracovat. Sami zpracovatelé z pražského ČVUT však scénář Akce označili za kontroverzní až extrémní.