Nepřesvědčivá vysvětlení

Vít Bárta, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr dopravy Vít Bárta z Věci veřejných kategoricky odmítl, že by agentura ABL přijímala politické objednávky a diskreditovala politiky. Uvedl to na svém prvním veřejném vystoupení ke kauze sledování představitelů ODS. Vít Bárta agenturu vedl před svým vstupem do vysoké politiky.

Jaroslav Kmenta
Vít Bárta tak na mimořádné tiskové konferenci po několika dnech reagoval na informace novináře Mladé fronty Dnes Jaroslava Kmenty. Deník přišel s důkazy, podle kterých ABL sledovala politiky Prahy 11. Vít Bárta tyto dokumenty označil za falza:

"Dokument, který mi byl předložen, a podotýkám, že mi byl předložen jeden jediný dokument, je pořízen na hlavičkovém papíru, který společnost ABL začala používat výrazně později než bylo datování aktivit, o kterých pan Kmenta hovoří jako o 'sledování a diskreditaci' starostky."

Vít Bárta také zdůraznil, že detektiv Pavel Pertlíček, který podle Mladé fronty Dnes sledování prováděl, nebyl zaměstnancem firmy. Šlo o externistu, který rozhodně nebyl hlavním detektivem. Podle Víta Bárty pracoval Pavel Pertlíček například pro různé advokátní kanceláře:

Vít Bárta,  foto: ČTK
"Mimo jiné v tomto kontextu jsem byl seznámen s informací, že práce pana Pertlíčka pro jiné společnosti, pro jiné advokátní kanceláře, byla spojená i například se jmény nějakých lobbystů. Mám potřebu rovnou říci, že o takovéto aktivitě nevím a že pokud takovouto aktivitu pan Pertlíček prováděl, dotýkají se jednoznačně ne společnosti ABL."

Mladá Fronta Dnes tvrdí, že dokumenty, které má, falešné nejsou. Ministru Bártovi je nabízela, ten ale trvá na jejich zveřejnění. Své důkazy předali novináři policii. Vít Bárta pak redakci obvinil, že s dokumenty manipuluje. Šéfredaktor listu Robert Čásenský za informacemi Mladé fronty Dnes stojí:

"Pan ministr říkal až donedávna opakovaně, že dává čestné slovo na to, že se nikdy nic takového nedělo. Dneska říkal, že se něco takového dělo a že to dělal subdodavatel jeho agentury, o němž zároveň říkal, že ano, měl v naší agentuře zázemí, mail, a tak dál. Obrázek ať si udělá každý sám."

Fakt, že detektiv Pavel Pertlíček nebyl zaměstnancem firmy ABL, podle prvního místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky nezbavuje tuto agenturu odpovědnosti za sledování:

"Ten pracovně-právní vztah a smluvní vztah mezi externistou a základní firmou je jasný a tady je i zodpovědnost ABL. To přece není možné oddělovat, protože ten člověk byl součástí ABL smluvně, i když jako externista. Na to všechno budeme chtít vysvětlení."

To by měl Vít Bárta předložit předsedovi ODS, premiérovi Petru Nečasovi.

Ani opoziční ČSSD ministr Bárta nepřesvědčil. Podle bývalého ministra vnitra za tuto stranu, poslance Františka Bublana by měl Vít Bárta rezignovat:

"On pan Bárta mlžil asi čtyřicet minut, ale nic podstatného neřekl. Je vidět, že to sledování proběhlo, a je jenom otázka toho, jak se to podaří dokázat či nedokázat. Získávali citlivé údaje o soukromých osobách, nemusí se řídit žádnými předpisy, oni si to zkrátka skartují, kdy chtějí, a podobně. Takže bude to asi těžké dokazování."

Jaroslav Kmenta z Mladé fronty Dnes, který zmíněné informace zveřejnil, nebyl sobotním vyjádřením Víta Bárty překvapen:

"Pro mne je to vlastně potvrzení toho, že bezpečnostní agentura prodlouženou rukou svého externího detektiva Pavla Pertlíčka sledovala politiky na Praze 11, to je úplně jednoznačné. My máme řadu dokumentů, které neustále zkoumáme, analyzujeme, a je nám prostě zcela jasné, že pan Bárta si dneska v podstatě udělal jenom verzi toho, co na základě těch zveřejněných dokumentů může říct a toho, co asi už nechce nebo nemůže říct."

Kvůli kauze se ABL s vydavatelem Mladé fronty Dnes, společností MAFRA, soudí o 35 milionů korun.