Poslanci koalice prosadili ve Sněmovně vládní škrty
Koaliční poslanci ve Sněmovně prosadili vládní škrty. Schválili čtyři úsporné zákony, se kterými vláda počítá v rozpočtu na příští rok. Výrazně se omezí například porodné či podpora stavebního spoření, méně peněz budou mít zaměstnanci státu. Ke schválení zákonů došlo po několika hodinách procedurálních sporů a kritice opozice. Sněmovna je totiž na žádost vlády projednala v režimu legislativní nouze. Odbory chystají kvůli změnám v platech státních zaměstnanců stávku.
"Představa, že by vstoupil v platnost rozpočet, který by nebyl podložen platnou legislativou, by mohla narušit důvěryhodnost tohoto rozpočtu."
Podle premiéra by Česku mohl klesnout rating, podražit se dluhová služba a zvýšit rozpočtový schodek. Opozice naopak tvrdí, že vláda stav legislativní nouze zneužívá a zavádí totalitní pořádky. Komunisté jednání na protest opustili. Koalici se nakonec podařilo prosadit všechny navržené zákony. V rozpočtu by měly ušetřit asi 35 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by neschválení těchto novel znamenalo zvýšení schodku rozpočtu nad 200 miliard korun.
"Byla to nezbytná změna, aby na ni mohl navazovat rozpočet, který jsme předložili s deficitem 135 miliard a s celkovým deficitem veřejných rozpočtů 4,6 procenta. Bez těchto aktivních parametrických změn by se nedala zastavit dluhová povodeň."Vládní škrty se dotknou téměř každého. Například zavedení takzvané povodňové daně - 100 korun měsíčně. Peníze mají sloužit na odstraňování škod po záplavách. Změny se dotknou i platu prezidenta, který bude zdaněn, stejně jako poslanecké náhrady. Vládní novela znamená i konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Zákon obsahuje přes 130 různých změn a státnímu rozpočtu má přinést přes 4 miliardy korun.
Klesne i podpora stavebního spoření, které už podle vlády neplní původní účel. Sociální demokraté pokládají některá ustanovení za retroaktivní a pokud budou platit, obrátí se na Ústavní soud. Sněmovna také schválila snížení příspěvku politickým stranám a hnutím za mandáty v parlamentu a krajských zastupitelstvech o pět procent. To by mělo snížit výdaje o více než 21 milionů korun. Podle opozice to otevírá prostor pro korupci a skryté financování stran.
Bouřlivá dvouhodinová debata se odehrála u schvalování zákona, který výrazně zasáhne do sociální oblasti. Poslanci koalice totiž zrušili obecnou rozpravu, ve které se mohou k návrhu vyjadřovat všichni poslanci. Vládní návrh například snižuje vyplácení porodného či příspěvek na péči. Mění se vyplácení rodičovského příspěvku, nemocenské a podpory v nezaměstnanosti. Podle poslance ČSSD Davida Ratha se dopad škrtů v sociální oblasti dotkne především chronicky nemocných a rodin s malými dětmi."To samozřejmě znamená přímý útok na sociální status těchto lidí, který není ani dnes nijak nadstandardní. I dnes se tito lidé pohybují na skoro nejnižší sociální laťce. Snížit ji ještě dolů je myslím hodně asociální, zchudne tím obrovské množství spoluobčanů a budou mít vážné problémy."
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že Česko je šestý nejméně zadlužený stát a nemusí v panice reagovat plošnými škrty. Vláda podle jeho slov ignoruje možnosti, jak zvýšit příjmy státu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poznamenal, že návrh vychází z programového prohlášení vlády, ve kterém se zavázala sociálním způsobem zkrátit některé dávky a změnit zákon o zaměstnanosti.Součástí balíku, který má státní kase ušetřit zhruba 30 miliard korun, je například změna odměňování státních zaměstnanců. Platy by se jim nově měly určovat podle výkonnosti a ne odsloužených roků. Odbory kvůli tomu chystají stávku. Premiér Petr Nečas uvedl, že odmítly všechny kompromisní návrhy a vláda tak na své verzi trvá.
"Vláda v žádném případě neustoupí od desetiprocentní redukce objemu platů ve veřejném sektoru. Je mi velmi líto, že kvůli tomu bude zřejmě stávka, ale mohu pouze sdělit, že vláda v tomto neustoupí, protože by popřela samu sebe, protože by znemožnila sestavení státního rozpočtu na příští rok a ohrozila kredibilitu ČR na finančních trzích."
Podle Bohuslava Sobotky však vláda nezvládla sociální dialog."Pokud dojde ke stávce, tak je to vždy až poslední možnost. Ukazuje se, že vláda Petra Nečase nezvládla sociální dialog a v podstatě stávku vyprovokovala. My jako sociální demokraté máme pochopení pro to, že se zaměstnanci veřejného sektoru bouří proti nedůstojnému způsobu, jakým s nimi vláda zachází."
Schválenými zákony se musí do deseti dnů zabývat Senát, který zasedá ještě ve svém předvolebním složení, tedy s převahou pravice. To kritizuje opoziční ČSSD, která má po volbách do třetiny Senátu v horní komoře většinu. I před odpor opozice chce ministr financí Miroslav Kalousek v reformách pokračovat.
"Je to závazek, který jsme na sebe vzali, je to naše odpovědnost, musíme ho splnit a musíme také počítat s obstrukcemi opozice. Opozice na to má právo. Možná by se to dalo dělat s větším vkusem, ale právo na to má."