Ceny proudu porostou, podle ekologů ve prospěch ČEZu
Energetický regulační úřad oznámil, jak se změní cena elektrické energie v Česku v příštím roce. Zhruba o 12 procent vzroste cena pro domácnosti a průmyslové podniky zaplatí za elektřinu asi o 17 procent více. Na vině je podle regulačního úřadu prudký rozvoj fotovoltaických elektráren.
Na vině je prý zeména rozvoj fotovoltaiky. Jan Hlaváč, mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace ale namítá:
"Za všechny obnovitelné zdroje by to mělo být maximálně 7-8 procent."
Také podle Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla ceny elektřiny neporostou jen kvůli podpoře solárních elektráren:
"Je možné, že ta cena takto vyroste, ale potom to nebude jen z důvodu podpory obnovitelných zdrojů, ale budou tam skryté i jiné položky, například pro distributiory energie nebo přímo pro ČEZ."
Také podle předsedy strany Zelených Ondřeje Lišky je nárůst neúměrný. Na vině jsou podle něj i státní orgány, které nedokázaly včas snížit dotaci výkupních cen sluneční energie. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl:"Hlavním viníkem tohoto nárůstu cen elektřiny je na prvním místě ministerstvo průmyslu a obchodu a ERÚ, kteří nekonali, když měli. I v Německu měl tento problém, ale tam státní správa nezaspala, reagovala včas. To jsou lidé, kteří nesou přímou zodpovědnost. A na třetím místě je to ČEZ samotný, který odmítá, přestože to je veřejná korporace, odmítá informovat veřejnost o svém hospodaření. Tím pádem je jeho hospodaření neprůhledné a tím pádem i tato čísla, kterými se žongluje, jsou těžko obhajitelná."
Vláda se ještě bude snažit nárůst cen elektřiny přibrzdit. Způsob má určit koordinační tým. Více k tomu předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt:
"Bude mít další schlůzku 4.10., kam by mělo ministerstvo financí přinést některé návrhy, které by bylo možné plošně uplatnit v celé republice, jak by se mělo eliminovat toto poměrně velké zdražení. Tyto návrhy by se měly zpracovat a výsledné varinaty by měly být v polovině října předloženy vládě k rozhodnutí."
Hlavního ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek sečetl, že při ohlášeném zdražení podniky zaplatí za elektřinu v příštím roce celkem o 17 miliard korun víc."Přímý dopad dražší elektřiny do inflace dosáhne zhruba 0,4 procentního bodu, ale je třeba počítat i s nepřímými vlivy. ty vyplývají z toho, že firmy jistě přenesou část vyšších nákladů na své zákazníky, což se promítne do vyšších cen řady výrobků a služeb."
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla bude zdražení elektřiny o 17 procent pro řadu českých podniků likvidační. Míl tvrdí, že reálně hrozí, že podniky začnou přesouvat svou výrobu do zahraničí, kde je elektřina levnější.