Krajané v krojích se opět představili na Pražském hradě

Foto: autorka

Krojovaným průvodem zhruba tří set krajanů hlavně z východní a jihovýchodní Evropy skončil v neděli na Hradčanském náměstí v Praze 4. ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Na závěr si Češi z Ukrajiny, Chorvatska, Srbska, Rumunska nebo Slovenska u pomníku TGM už tradičně zazpívali Masarykovu oblíbenou píseň Ach synku, synku. Byly vyhlášeny i ceny festivalu - vítězem mezi tanečními soubory se stala Beseda ze Záhřebu, v pěvecké kategorii vyhrál Slovácký krúžek a Skaličan z Bratislavy. Více už Milena Štráfeldová:

Foto: autorka
Čeští krajané z bratislavského Slováckého krúžku také celý průvod v neděli dopoledne uvedli. Krajané měli v té chvíli za sebou už šňůru vystoupení ve Valdštejnské zahradě a v Městské knihovně v Praze, ale i mimo Prahu. Hlavní organizátorka festivalu, ředitelka pořádajícího občanského sdružení Sedm paprsků Věra Doušová přiznala, že letošní čtyřdenní program byl opravdu nabitý:

"Bylo to náročné, ale byli stateční. Nejen že to vydrželi, ale ještě se přitom smáli a radovali."

Foto: autorka
Do Prahy se na letošní festival sjelo přes čtyři sta krajanů z devíti zemí. Byli tu především členové folklorních souborů z Chorvatska, Ukrajiny, Rumunska, Srbska a Slovenska, ale i účastníci z Maďarska, Brazílie, Spojených států nebo Kanady. Někteří z nich tu byli poprvé, jako například pěvecký sbor sdružení Češi Jižního Banátu ze srbské Bele Crkve, jiní ale do Prahy přijíždějí opakovaně. Soubor volyňských Čechů Studánka z Ukrajiny je tu už počtvrté, říká jeho členka Emilie Kuročenko:

"Tancujeme, zpíváme, jezdili jsme po všech městech. A já jsem včera byla až na srazu volyňských Čechů v Suchdole. A to bylo moc krásné. Zpívalo se, vyprávělo se, já jsem tam zpívala moc volyňských písniček a vyprávěla, jak u nás je."

Foto: autorka
Nejpočetnější účast na letošním festivalu měli Češi z Chorvatska. Na festivalu vystoupili členové folklorních a pěveckých souborů ze Záhřebu a Kaptolu. Do Prahy s nimi přijela i poslankyně chorvatského parlamentu za českou menšinu Zdeňka Čuchnilová:

"Každý rok je tu více spolků, především z Chorvatska, což mne zvláště těší, protože těch aktivních spolků v Chorvatsku je v 28 besedách opravdu hodně. Každý má ještě tři nebo čtyři sekce. A je dobré, že se mohou přijet prezentovat i do Prahy."

Foto: autorka
Z městečka Spillville ze Spojených států, kde například trávil své americké prázdniny Antonín Dvořák, přijel na festival potomek českých přistěhovalců Michael Klimesh:

"Je to naprosto nádherné! Přál bych si, aby tu bylo víc lidí ze Spojených států. Všechny ty kroje, muzika, ty zdejší akce. Lidé, co tu nejsou, si ani neumí představit, o co přicházejí."

Foto: autorka
Ředitelka festivalu Věra Doušová dodává, že tentokrát měl krajanský festival i velkou návštěvnost:

"Vystupovali ve Valdštejnské zahradě, ta byla plná, samozřejmě i Městská knihovna. Potom jeli na festivaly do Mladé Boleslavi, do Jičína, do Prahy 11 a Prahy 8. Všude bylo narváno a všude byli přijímáni s velkým ohlasem."

Příští krajanský festival proběhne v Praze mezi 8. a 11. zářím roku 2011.