Háro a Vraťe nám vlasy! - dvě knihy na stejné téma
Háro a Vraťe nám vlasy! Dvě knihy, které se věnují každá po svém stejnému tématu - dlouhým vlasům jako vyjádření politického a kulturního postoje. Jedna z nich vyšla před několika dny, druhá se připravuje na červen. O obou bude dnes řeč v Knihovničce Radia Praha. Slovo má Vilém Faltýnek.
"Je to obrazově textová koláž uzavřená v knize, věnovaná tématu dlouhých vlasů. Myšlenka na ni se zrodila v Revolver revui před dlouhou dobou. Roman Laube, který má v té knize úvodní text, nám do redakce časopisu RR přinesl svoji sbírku výstřižků z dobového tisku, především z časopisu Dikobraz, což byl komunistický satirický časopis.
Ty výstřižky si shromažďoval tehdy jako mladý vlasatý člověk a teď nám je nabídl k publikování. Je to rozsáhlá sbírka, ty vtipy jsou úplně neuvěřitelné, samozřejmě vůbec nejsou vtipné, ale mají svůj bizarní půvab a je to neobyčejně silný dokument doby. my jsme si to prohlédli a zdálo se nám, že je to do časopisu až škoda, že by z toho mohla být knížka. A že by bylo dobré vedle toho postavit fotografie a vzpomínky lidí, kteří v té době ty dlouhé vlasy nosili. takže jsme vyzvali ke spolupráci Petrušku Šustrovou a ta potom oslovila různé konkrétní lidi, o nichž jsme věděli, že nosili dlouhé vlasy a bylo to pro ně nějakým způsobem důležité."Petruška Šustrová je novinářka, která byla aktivní v disentu. Toto její zapojení do disentu s tím nějak souvisí?
"Určitě, protože ona byla přímo v centru undergroundu a v těchto kruzích většina mužů dlouhé vlasy nosila. I žen, ale ty nebyly perzekvovány. Třetím důležitým prvkem v knize jsou fotografie, jednak z osobních archivů vlasatců a jednak z archivu fotografa Ondřeje Němce. My jsme v žádném případě nechtěli dělat nějakou vyčerpávající vědeckou práci, už proto, že jsme věděli, že taková vzniká, že pánové Blažek a Pospíšil dělají dlouhou dobu na toto téma vědeckou práci. Nám šlo o to zprostředkovat ten fenomén a pocit z něj. Z hnusu těch oficiálních časopisů a zase i svobody undergroundu a lidí, kteří dlouhé vlasy nosili."
Ostatně vy tam i část textu Filipa Pospíšila citujete. Ta kniha nemá žádný obsahový rejstřík, opravdu vyzývá spíš k listování, proto vás poprosím, abyste vyjmenovala alespoň několik osobností, které přispěly svými texty.
"Nám šlo o to udělat průřez, spektrum lidí, kteří nosili dlouhé vlasy, bylo poměrně široké. Takže tu jsou zastoupeni lidé spříznění s undergroundem, od Ivana Martina Jirouse, přes již zesnulého Mejlu Hlavsu, od něhož tam přetiskujeme dříve napsanou vzpomínku, po Mikuláše Chadimu. Dál jsou tam máničky, které nebyly tak úzce spjaty s undergroundem, třeba dnešní spisovatel Jaroslav Formánek. Je tam taky vzpomínka bývalého prezidenta Václava Havla."
On byla taky mánička?
"Byl, jeho vlasy sice nedosahovaly takové délky, jako u jiných mániček, ale vlasy mu spadaly k ramenům, takže to už je možné u muže považovat za dlouhé vlasy. jsou tam vzpomínky členů rodiny Němcových, zpomínka Petrušky Šustrové na Jroslava Kukala - myslím, že ten průřez je ve své různosti reprezentativní."
Pro koho je ta kniha určena?
"My takhle neuvažujeme, že bychom si řekli, že pro nějaké cílové publikum uděláme knihu. Nám se to zdálo jako neobyčejně nosné téma, k němuž je spousta pramenů. A protože ta kniha je už několik dní na světě, tak můžu potvrdit, že je o ni živý zájem. A praxí se ukazuje, že je určena jednak pamětníkům, kteří si rádi zavzpomínají na dobu, kdy dlouhé vlasy nosili a kdy ty vlasy znamenaly něco velmi významného, nějaký postoj i z toho vyplývající životní problémy. Ale vzbudilo to například i velkou pozornost ve třídě mé čtrnáctileté dcery. Její spolužačky si tu knížku k nám hned běžely koupit. A co jim na tom připadá tak fascinujícího? Skoro všechno od těch příšerných vtipů z Dikobrazu, a po fakt, že někdo mohl mít s dlouhými vlasy opravdu takové problémy..."Zmíněná odborná publikace antropologa Filipa Pospíšila a historika Petra Blažka se připravuje v nakladatelství Academia. Má název Vraťte nám vlasy s podtitulem Vlasatci, máničky a hippies v komunistickém Československu. U mikrofonu je Petr Blažek...
"Název knihy je odvozen od hesla, které křičeli demonstranté při živelné demonstraci v září 1966. Vraťte nám vlasy křičeli většinou lidé, kteří byli v rámci kampaně proti vlasatcům násilně ostříháni. Jejich protestní pochod prošel centrem Prahy a na Letné byli sebráni, naházeni do antonů, a odvezeni na služebny Veřejné bezpečnosti."
Čím je pro vás jako pro historika tohle téma zajímavé?
"To téma je v naší knize nahlédnuto z několika rovin. První je antropologická studie, kterou napsal Filip Pospíšil, já jsem se věnoval dokumentaci akce Vlasatci, tak se nazývala jedna z kampaní, kterou komunistický režim proti lidem, kteří nosili dlouhé vlasy, vedl. To téma je možné vnímat jako postoj režimu k nějaké minoritní skupině, která postupně vytváří určitou subkulturu pomocí ustáleného oblečení, účesů, gest, společně prožívané zábavy, hudby, a jednak je to možné vnímat dějiny té komunity."
Byla u nás situace výrazně jiná než v jiných socialistických zemích?"Nikde se taková velká kampaň, jako u nás v roce 1966, neobjevila. V rámci ní bylo po celém území ČSSR evidováno během dvou měsíců přibližně 4000 osob, které byly nuceny se ostříhat nebo byly ostříhány v celách za asistence hygieniků a Veřejné Bezpečnosti. Korodinovaly to národní výbory a celé to bylo v intencích KSČ, která o tom rozhodla."
Proč režimu vlasatci tak vadili?
"Jednak to souvisí obecně s generačními střety, ale to se objevovalo po celém světě, na východ i na západ. Komunistický režim vnímal rockovou hudbu a kulturu, která se kolem toho postupně rozvíjela, jako imperialistický import. nebylo to nic tak nového, navazovalo to na dřívější akce proti rockenrollu a bee-bopu a do jisté míry to je možné srovnávat i s kampaní, kterou prováděl na území Protektorátu nacistický režim proti fanouškům jazzu a swingu."Kniha Petra Blažka a Filipa pospíšila bude také vybavena rozsáhlou obrazovou dokumentací, zejména reprintem dvou fotografických alb, která připravovalo ministerstvo vnitra pro bývalého prezidenta Antonína Novotného.