Tanec a zpěv pomáhá zlepšovat kvalitu života seniorů
Zlepšit kvalitu života seniorů postižených demencí či Alzheimerovou chorobou si dává za cíl projekt, který se jmenuje Kvalita života. Vymysleli ho Britové a oslovili české sdružení Sedm paprsků. To se rozhodlo připravit program, v němž senioři tančí a zpívají části z České besedy, tance, který si i při svém zdravotním postižení pamatují.
Česká beseda byla vytvořena v roce 1866 a je složená z českých národních písní. U seniorů s demencí je zachována dlouhodobá paměť, dobře si besedu pamatují z tanečních a prožívají tak díky vzpomínkám šťastné chvíle. V denním stacionáři Domova sv. Karla Boromejského v Praze ji se seniory procvičoval Petr Veleta. K této práci se dostal náhodou. Jeho nevlastní otec, varhaník Milan Šlechta totiž zemřel na Alzheimrovu chorobu.
"Já jsem přišel před deseti lety nabídnout paní primářce Holmerové, že bych jí nějak pomohl a ona se mě ptala: co umíte? Já jsem říkal: nic moc. Jsem tanečník a choreograf, umím tancovat. Ona mi tenkrát nabídla, abych šel tančit se seniory v denním centru. Když jsem ty staré dámy a pány viděl jak tam sedí a neusmívají se, tak jsem jí říkal: tohle já neumím. Neuměl jsem si představit, že bych mohl se seniory něco takového dělat a ona mi říkala, tak to zkuste. Našel jsem si hudbu, která by se jim líbila a zkusil jsem to. K mému údivu to funguje a dělám to už deset let."Jak dlouho nacvičujete Besedu, kterou za chviličku uvidíme?
"My jsme na tomto projektu pracovali tři měsíce jednou v týdnu. Senioři si Českou besedu pamatují ze svých tanečních. Oni si spíš pamatují to, co dělali před padesáti lety. Uvidíte sami, že jakmile uslyší první tóny České besedy, tak ji začnou i zpívat, mají příjemnou atmosféru a velmi rádi udělají i drobné pohyby, které do té České besedy patří."
Projekt může být návodem pro pečovatele a rodiny seniorů, jak zlepšit kvalitu jejich života. Českým koordinátorem je sdružení Sedm paprsků. Jeho ředitelka Věra Doušová už dříve pracovala se seniory jako psycholožka a také s nimi zpívala.
"Poté, co jsme zpívali, jsme si začali vyprávět. Začali vzpomínat, popisovat tu dobu, události a nakonec jsme všichni prožívali krásné odpolední hodiny. Tak jsem si říkala, že možná něco podobného ještě spojené s tancem bychom mohli vyzkoušet."Jak uvedla Věra Doušová, písně a tanec měly na seniory pozitivní vliv.
"Ukázalo se, že když s nimi děláme tuto aktivitu, tak si i lépe pamatují, což je něco navíc. My jsme jenom chtěli, aby byli šťastní, aby měli radost."
Je to mezinárodní projekt. Ve kterých zemích ještě probíhá?
"Probíhá ještě v Británii, Holandsku, Rakousku a ve Finsku. Každá země má vytvořit dokumentární film z toho pilotního projektu. Potom vyjde společná metodika, příručka a současně bude závěrečná konference, kterou uspořádáme tady v Čechách v Praze."
Česká beseda mezitím v sále vrcholila, kamera natáčela a senioři se chystali k závěrečnému tanci.