Prezident Obama: Pokud Írán ustoupí od jaderného programu, nebude nutné budovat protiraketový štít
Pokud Írán ustoupí od jaderného programu, nebude nutné budovat protiraketový štít. Prohlásil mimo jiné americký prezident Barack Obama před plným Hradčanským náměstím v očekávaném projevu o jaderném odzbrojení. Byl to jeho první veřejný projev v zahraničí. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Česko a Polsko prokázaly odvahu, že jsou ochotny být hostitelem obrany proti těmto raketám. Pokud bude pokračovat Írán, budeme pokračovat i my. Chceme systém protiraketové obrany, který bude nákladově efektivní a ověřený. Pokud hrozba z Íránu nebude existovat, nebudeme mít žádný důvod, abychom budovali systémy protiraketové obrany v Evropě."
Obama také slíbil, že Spojené státy budou ještě letos jednat s Rusy o nové smlouvě o jaderných zbraních. Oznámil také novou mezinárodní snahu - během čtyř let zajistit veškerý jaderný materiál po celém světě. Po Bushově vlažném přístupu v otázce jaderných zbraní představuje podle českých odborníků na mezinárodní otázky Obamova politika změnu. Je to však běh na dlouhou trať.Americký prezident v projevu také vyzval k využívání ekologicky šetrných forem energie.
"Společně musíme bojovat se změnami klimatu a společně snížit závislost světa na fosilních palivech, musíme využít jiných zdrojů energie jako je např.solární energie, vítr. Musíme se obrátit na všechny národy, aby sehrály svou roli a já vám slibuji, že USA jsou připraveny stát v čele tohoto proudu."
Také v této otázce se Obamův přístup liší od jeho předchůdce Bushe, který zablokoval přijetí takzvaného Kjótského protokolu, který má snížit úroveň skleníkových plynů ve světě.
Před tisíci přihlížejících Obama ocenil také prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, své české hostitele a boj Čechů za svobodu jak během Pražského jara, tak při sametové revoluci. A jak hodnotili Obamův projev i bezpečnostní opatření lidé, kteří na Hradčanské náměstí přišli?"Je to strašně důležité v tomhle světě, kde se každý šílenec může někde projevit. - Přišel jsem, protože jsem se chtěl podívat na Obamu a jsem rád, že jsem ho viděl, i když jenom na obrazovce a bylo to super. Myslím, že opatření byla dostatečná a jsem rád, že tam zmínil Prahu,"
dodal další z diváků. Barack Obama poté odcestoval do Kongresového centra. Evropská unie a Spojené státy na úvod společného summitu odsoudily odpálení severokorejské rakety a vyzvaly KLDR, aby dodržovala své závazky. Záměr USA postavit v Evropě svůj protiraketový systém po projevu amerického prezidenta Baracka Obamy nekončí, uvedl na tiskové konferenci odstupující český premiér Mirek Topolánek.
"Výsledkem všeho co děláme, není postavit radar v ČR, výsledkem je zbavit svět hrozby jaderné války, zneužití jaderného arzenálu a každá cesta, která k tomu povede, je správná. To znamená, že v žádném případě v tuto chvíli projekt nekončí."Opačný názor než Topolánek mají ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle nich Obamův projev značí, že Obama projekt odložil.
Návštěvu amerického prezidenta provázejí také protesty. Na Nuselský most, na který je vidět z Kongresového centra aktivisté z Greenpeace vyvěsili transparent, který účastníky summitu USA a zemí EU vyzývat k ochraně klimatu. Pochod 'neviditelných' odpůrců radaru oděných v bílých kombinézách a s obličeji skrytými za bílými maskami ukončili policejní těžkooděnci před Kongresovým centrem. Demonstranti na místě vleže strávili ještě hodinu, poté protest ukončili. Demonstrovalo se i na Václavském náměstí. Tady se sešli příznivci iniciativy Ne základnám.