České banky jsou vůči krizi imunní

La Banque centrale tchèque

Česko prošlo světovou finanční krizí zatím dobře. Prohlásil to premiér Mirek Topolánek po pondělním setkání s tuzemskými bankéři. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Mirek Topolánek
Situace si podle premiéra nevyžaduje přijímat nějaké nestandardní nebo nadstandardní kroky. Domácí banky disponují významnou likviditou a dostatečným kapitálem pro pokrytí rizik. Topolánek také připomněl vládní návrh na zvýšení pojištění vkladů v bankách. Z hlediska bezpečnosti vkladů je to krok naprosto dostatečný. S premiérem se v podstatě ztotožňují všichni odborníci. Banky v Česku jsou zkrátka vůči světové finanční krizi imunní. Co je příčinou prosperity českých bank, vysvětluje analytik společnosti Atlantik Milan Lavička.

„Česká republika, jako jedna z mála zemí v Evropě, má vyšší objemy vkladů v bankách než poskytnutých úvěrů. Úvěry tvoří 70 procent vkladů. Díky tomu banky nejsou tolik závislé na dalších zdrojích financování. A právě nedostatek zdrojů financování způsobuje bankám v Evropě výrazné problémy. Dále pak se české banky zaměřují především na retailové bankovnictví, což je právě přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Pouze malá část jejich podnikání je zaměřena na investiční bankovnictví, které právě způsobuje ztráty zahraničním bankám.“

O tom, že finanční krize české banky prakticky nezasáhla, vypovídají ostatně výsledky hodnocení jejich hospodaření za prvních devět měsíců letošního roku, které finanční ústavy zveřejňují v těchto dnech. Například Komerční banka a Česká spořitelna hlásí nárůst zisku o desítky procent. Československé obchodní bance sice v porovnání s loňskem klesl zisk o více než 60 procent, ale její celková bilance zůstává výrazně zisková. Pohled na tři dominantní české banky je tedy impozantní. Komerční banka zvýšila čistý zisk o 22 procent. Je tento výsledek pro trh překvapivý? Otázka pro analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatku.

„Komerční banka má na trzích pověst výsledkově nejstabilnější banky ve středoevropském regionu. Trh si byl tedy téměř jistý, že výsledky nepřinesou žádná nečekaná negativní překvapení. Komerční banka to očekávání potvrdila. Dokázala překonat konsensuální odhad analytiků a zvýšit čistý zisk na těch 9,9 miliard korun za prvních devět měsíců. Výsledky jsou tedy velice dobré, ale od Komerční banky se ani nic jiného nečeká.“

Odborníci ovšem předpokládají, že čtvrtý kvartál bude pro české banky asi nejobtížnější v letošním roce. A to kvůli zpomalování ekonomického růstu. Pro banky to bude znamenat zpomalení tempa růstu zisku. Banky přitom samozřejmě dál zůstanou ziskové. To si myslí i Marek Hatlapatka.

„Stále platí, že hovoříme pouze o snižování tempa růstu zisku, nikoliv o ztrátách bank či dokonce o jejich existenčních potížích. Nicméně pravdou je, že některé české banky budou ve čtvrtém čtvrtletí odepisovat dluhopisy islandských bank, což negativně ovlivní jejich hospodářské výsledky, řádově o stovky milionů korun.“

Odborníci často připomínají, že české banky si svou krizi odbyly už v devadesátých letech minulého století před privatizací. Ozdravné očištění tedy mají už několik let za sebou. Z bankovního sektoru tedy rizika pro Česko nehrozí. Proto také premiér Mirek Topolánek na pondělním setkání s bankéři připomněl, že nejvyšším rizikem pro českou ekonomiku je vývoj poptávky ze zahraničí. Česká republika má otevřenou a exportně orientovanou ekonomiku a je tak velmi citlivá na ekonomické situaci především v Evropě a zejména v Německu, kde ale hrozí recese.