Klasickou poštu asi internet na venkově ještě dlouho nenahradí
Rušení téměř dvou stovek venkovských poboček České pošty vyvolalo v uplynulých dnech velký rozruch. Protestují nejen místní lidé. Zazněly rovněž hlasy, že rušení pošt poté, co už byly zrušeny desítky autobusových či vlakových linek, zanikly místní obchody či hostince je další ranou venkovu, který přestává být schopný udržet stálé obyvatele. Pošta se na druhou stranu ohání ekonomickými důvody. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
„Pošta se musí chovat ekonomicky. Už jsme předestřeli, že Česká pošta se chystá restrukturalizovat, že se budeme muset chovat konkurenceschopně vzhledem k blížící se liberalizaci trhu. To s sebou přináší samozřejmě i méně populární kroky, jako je optimalizace poštovní sítě a optimalizace počtu zaměstnanců. Česká pošta ale potřebuje být opravdu ekonomicky zdravou a silnou firmou, aby na trhu obstála.“
S tímto názorem se ztotožňuje i Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra, pod které pošta organizačně spadá.
„Pošta se také musí zamýšlet nad tím, jak v moderní době zajistit obsluhu některých míst, některých regionů, které zatím obsluhovala v tzv. kamenných budovách.“
Náměstek Zajíček zároveň připomíná, že se výrazně změnil charakter poskytovaných služeb.
„Vždyť si můžeme všimnout toho, jak klesá počet těch klasických papírových poštovních zásilek na úkor třeba elektronické mailové pošty. Stát, který chystá svým způsobem revoluci ve zjednodušení úředních prací právě prostřednictvím elektronizace k tomu velmi přispěje. Pošta nemůže úplně zamrznout v podobě, v jaké se poskytovaly služby na přelomu minulého století. Musí být opravdu velmi dynamická. Věřím tomu, že silná firma tady na trhu zajistí obsluhu všech klientů. Tak, jak to ostatně vyplývá ze zákona.“
Rušení poboček samozřejmě kritizují lidé z dotčených vesnic. Někteří starostové vzhledem k věkové struktuře na venkově považují za naprostý nesmysl to, že by lidem mohly poštu nahradit internet a e-mail. Vždyť i ve městech jde hodně lidí a nejen ze starší generace raději vystát frontu na tradiční a dobře známou poštu. A starší generace si také tvrdošíjně posílá raději dopisy a pohledy s blahopřáním, než aby používala SMS na mobilních telefonech. Vraťme se ale ke zmínce Zdeňka Zajíčka o tom, že Česká pošta musí zajistit obsluhu všech klientů i po nadcházející transformaci. Tak to totiž poště nařizuje zákon. Ano, rušení poboček vůbec neznamená, že žádná pošta už nebude v dosahu. O vše se prý postará mobilní pošta.
„Hledáme jiný způsob, jak stejné služby na stejném místě zabezpečit jinak. A v tomto ohledu si opravdu myslím, že stojí za to, aby se starostové malých obcí mohli podívat a získali zkušenost s tím, jak například funguje mobilní pošta. Myslím, že takové prvotní výhrady a znepokojení opadnou.“
Kamennou pobočku má zkrátka nahradit poštovní vozidlo, ve kterém bude pošťák ve stanovený čas přijíždět. A mluvčí České pošty připomíná, že mobilní doručování provozuje pošta už od roku 1990 a nyní funguje v několik desítkách vesnic.
„Motorizované doručování naprosto adekvátně dokáže nahradit veškeré poštovní služby, které souvisí s poštou.“
Ani v budoucnu nebudou podle Dity Václavíkové nikde žádné problémy s doručováním pošty.
„Zdůrazňuji, že nemáme problém dodávat ani do odlehlých obcí veškeré zásilky. Jsem si stoprocentně jistá, že všichni zákazníci v daných obcích, i taková stařenka na horské Kvilně, dostanou svůj dopis včas.“
Jenže pobočky, které mají být rušeny, se většinou nacházejí v oblastech, kde je Česká pošta exkluzivním poskytovatelem i jiných služeb, než jen poštovních. Hodně lidí tak přijde o osobní kontakt například se svou bankou – Poštovní spořitelnou, která poskytuje služby právě prostřednictvím poboček České pošty. Proto také Poštovní spořitelnu úmysl České pošty nemile zaskočil. Spořitelna bude chtít obchodní síť v co největší míře udržet. Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitele zase ve svém blogu zpochybnila představu ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zavést od 1.ledna 2010 bezhotovostní výplaty důchodů. „Pak už si i poslední důchodce ve vzdálené vísce bude muset pořídit internetbankig. Otázka je, čím bude platit v hospodě,“ táže se Picková ironicky. K tomu lze dodat jen jedno: pokud ještě vůbec hospoda ve vesnici funguje. Pochybnosti nad mobilní poštou vyjadřuje i Petr Pakosta, místostarosta Hory svaté Kateřiny.„Nejde jen o zásilky. Jde i o služby, které pošta poskytuje. To bude těžko zajišťovat nějaký šofér.“
Starostům vadí to, jak postupně přicházejí na vesnici o další službu.
„Máme pouze na jednu hodinu týdně všeobecného lékaře, máme omezenou dopravu. A přibývá nám obyvatel. Nevím, jak to budeme dělat, když nám lidí přibývá. V posledních letech vzrostal počet obyvatel na 420. Ještě před deseti lety jsme jich měli 290.“Rušení poboček už vyvolává spory i mezi politiky. Proti rušení poboček České pošty ostře vystupuje i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Chtěl kvůli tomu jednat s ministrem vnitra Ivanem Langrem. Schůzku ale Langer pro pracovní zatížení zrušil, což Čunek nesl velmi nelibě. Ministr zatím nepřesvědčil ani generálního ředitele České pošty Karla Kratinu. Čunek se s tím nehodlá smířit a jak řekl České televizi, chce dál hledat podporu u ministra vnitra.
„Pošta je stále v rukou státu, takže záleží také na vládě, co udělá. Jelikož ministerstvo vnitra je zřizovatelem České pošty, může nařídit, jak se pošta má chovat. Jsem přesvědčen, že když na jedné straně má pošta 800 milionů korun zisku, je potřeba alespoň částečně tento zisk redistribuovat do těch míst, kde ztráta pošty by znamenala velkou újmu.“
Rušením poboček pošty a nahrazování motorizovaným doručováním se bude zabývat také Český telekomunikační úřad, který na poštovní trh dohlíží. Pokud prý zjistí, že úroveň obsluhy se neúnosně snížila, bude od pošty požadovat, aby ke změně nepřistoupila.