V Příbrami vznikla unikátní expozice - muzeum uranu

pribram_uran4.jpg

Uran má své muzeum. Tato i ve světě naprosto ojedinělá expozice vznikla v Hornické muzeu Příbrami. Návštěvníkům nabízí průřez vývojem uranového hornictví v posledních dvou desetiletích. V Příbrami je i nejhlubší těžební jáma ve střední Evropě.

Asi pět kilometrů od areálu Hornického muzea je bývalé vězeňské zařízení z doby komunismu. Dnes je tu Památník Vojna a právě v jeho prostorách se expozice 'Uran v českých dějinách' nachází.

"Podle dostupných informací podobný expoziční záměr na území České republiky nebyl doposud vytvořen, a pokud máme zprávy, tak ani v zahraničí,"

říká ředitel muzea Josef Velfl. Scénář výstavy napsal jeden z předních báňských historiků Jiří Majer, který je mimo jiné zakladatelem Hornického muzea v Příbrami a dalších muzeí v Česku i zahraničí. Expozice se snaží navodit atmosféru, která kdysi v rudných dolech panovala. Při procházce mezi modely důlních žentourů a těžních strojů zní zvuk sbíječek. V tmavé chodbě stojí na kolejích důlní vozík. Expozice připomíná také to, že kromě horníků, kteří v uranových dolech pracovali dobrovolně, fáraly do podzemí proti své vůli stovky politických vězňů. Návštěvníci se dozví o tom, jak se ruda těžila, přemisťovala k jámě, zpracovávala i využívala.

"Na spínač se ozývá hukot důlních vozů, jak najížděly směrem ke klecím. Dále tam je pracoviště na dobývce, kde návštěvníka překvapí hluk z vrtacího kladiva při vrtání skály. Máme tam zdokumentované i lázeňství na Jáchymovsku, takže zde může návštěvník spatřit stříkající pramen léčivé radioaktivní vody a další zajímavosti. Jsou tam vystavené mineralogické vzorky, které si návštěvník může osahat a vyzkoušet jakou mají zajímavou strukturu. A kolem tohoto objektu jsme vybudovali díky pomoci státního podniku Diamo skanzen důlní techniky, kde návštěvníci mohou zhlédnout a samozřejmě si i vyzkoušet, jaké to bylo pracovat s vrtacím vozem, s vrtacím sloupem a nakládačem a tak dále."

Jak dlouho se uran na Příbramsku těžil?

"K těžbě na uranovém ložisku v Příbrami došlo od roku 1948. Těžilo se až do roku 1991, kdy došlo k ukončení těžebních prací z ekonomických důvodů. To, že se zde nachází uranová ruda, poodhalil geologický průzkum prováděný ovšem již mnohem dříve mezi světovými válkami a dokonce už na sklonku 19. století, kdy ovšem nebylo známo, jakým způsobem je možné využít uranovou rudu zejména s ohledem na zdroj energetické síly."

Vy máte jednu zajímavost, nejhlubší jámu ve střední Evropě. Kolik měří a kdy vznikla?

"Je to jáma, která je raritou, v roce 1975 zde bylo dosaženo hloubky 1838 metrů. Je to nejhlubší jáma ve střední Evropě. Je to skutečně unikát a dodnes se nad touto jámou tyčí dominanta horizontu - těžní věž, i když se v této jámě samozřejmě od roku 1991 uran netěží."

Příbramské uranové ložisko patřilo k nejvýznamnějším v Evropě i ve světě. Vyhloubeno zde bylo 23 kilometrů jam a 2188 kilometrů chodeb. V Česku se dotěžuje poslední ložisko - a to Rožná na Moravě.

Foto:www.muzeum-pribram.cz