Budou nelegální odposlechy trestné?
Lidé, kteří bez povolení odposlouchávají telefonní hovory, se zatím trestů obávat nemusejí. Poslanecká sněmovna totiž odmítla návrh poslanců opoziční Občanské demokratické strany, aby nelegální odposlechy telefonů a sítí datového či jiného obdobného komunikačního provozu byly novým trestným činem. Podle současného zákona jsou nelegální odposlechy přestupkem, za který hrozí jen pokuta. Téma odposlechů ale ve sněmovně nekončí. O zmíněném návrhu se ještě bude hlasovat a na stole je další návrh.
Návrh předložený třemi poslanci ODS počítal s tím, že nelegální odposlechy bude možné trestat až dvěma roky vězení. Počet nelegálních odposlechů podle nich trvale vzrůstá a proto je nutné jasně vymezit hranice protiprávního jednání, ke kterému v této souvislosti může docházet. Jeden z předkladatelů návrhu, Tomáš Kladívko konstatoval, že snaha zahladit mezeru v našem právním řádu tak zůstala bez odezvy: "Každá právnická a fyzická osoba může použít odposlech proti komukoliv a není za to žádný postih, není to ani porušení přestupkového zákona. My jsme měli snahu postihnout tuto oblast, která se poslední léta ukazuje jako aktuální, protože se objevují nabídky různých odposlechů, například přepisy, určitě nepořizované institucemi, které na to mají ze zákona právo."
Sociální demokrat Miloš Titz, místopředseda výboru pro obranu a bezpečnost, naléhavost řešení problémů s nelegálními odposlechy nepopírá. Aktivita poslanců ODS je ale podle něj nesystémová a také se mu nelíbí, že by se pouhé dva měsíce před volbami měla měnit zajetá praxe.
Návrh poslanců ODS podporoval i lidovecký zákonodárce Pavel Severa. Jako letitý člen sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů si je vědom, že s těmi nelegálními máme v Česku velký problém: "Těch nelegálních odposlechů je možná více než si myslíme, kontrola je nedostatečná. Mnoho poslanců nebo i občanů neví, jak je to velký problém, jak je to velký zásah do osobnosti, jak je to velký zásah do osobních práv a svobod."Ministr vnitra František Bublan souhlasí s míněním většiny sněmovny řešit problém nelegálních odposlechů více koncepčně a až po volbách. I když i on je pro tvrdší tresty, protože odposlouchávání telefonů bez povolení soudu je podle něj velký a nepřípustný zásah do soukromí: "Samozřejmě to je hodně zneužitelné, ať už se to týká osudů lidí, nebo pokud se jedná o průmyslovou špionáž, či jak to nazvat. Nicméně se nedomnívám, že by to byl nějaký velký problém, že by se u nás odposlouchávalo téměř všude, protože vím, že je to technicky velmi náročná záležitost."
Poté, co sněmovna návrh ODS na trestání nelegálních odposlechů zamítla, šéf sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiří Bílý vzápětí přilepil stejný návrh k novele trestního řádu. O té budou poslanci rozhodovat příští týden. Navíc mají na stole jeho návrh, aby policisté mohli v krajních případech nasadit odposlech bez povolení soudce, při současném zpřísnění kontrolních mechanismů. Povolení soudce by pak museli získat do čtyřiadvaceti hodin.