Letošní rok bylo zdravotnictví v dosud největší krizi, soudí Petr Holub
V letošním roce se ještě prohloubily problémy, s nimiž se zdravotnictví potýká už řadu let. Rekordně narostl dluh zdravotních pojišťoven i nemocnic, stávkovaly tisíce soukromých lékařů, kterým pojišťovny dluží za zdravotní péči, nespokojeni jsou i lékárníci. Ministryni Miladě Emmerové se sice jako prvnímu z polistopadových šéfů resortu podařilo prosadit ve vládě koncepci zdravotnictví i krátkodobá opatření k jeho stabilizaci, krátce na to ji ale na ministerském postu vystřídal kontroverzní David Rath. Jedním z jeho prvních kroků bylo uvalení nucené správy na největší zdravotní pojišťovnu v zemi, přiměl také k demisi dlouholetou ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Komentátora Hospodářských novin Petra Holuba se Milena Štráfeldová zeptala, jak on sám hodnotí české zdravotnictví a jeho vývoj v roce 2005:
Kroky Davida Ratha, už jste to naznačil, jsou opravdu razantní, ať už je to nucená správa VZP nebo omezování výdajů v nemocnicích. Myslíte, že přesto má vůbec šanci zastavit zadlužování, zvrátit růst dluhu veřejného pojištění a nemocnic?
"Pokud by panu ministru Rathovi - on je opravdu velice razantní - vyšly všechny jeho plány, tak je možné, že zdravotnický dluh se nebude v roce 2006 zvyšovat. Popravdě řečeno je to poměrně málo odvážný cíl pro tohoto jinak odvážného ministra, ale nejspíš i on sám ví velmi dobře, že české zdravotnictví potřebuje zásadní strukturální změny. A k těm se on před volbami určitě neodhodlá. Asi tou největší změnou by mělo být zrušení řekněme třetiny nemocnic, a pokud k tomu nedojde, tak se české zdravotnictví z dluhů nedostane. Nemocnice jsou skutečně nejdražší zdravotnický sektor, velice náročné na režii, a pokud se toho zdravotnický systém nezbaví, tak nemá šanci se dostat dlouhodobě do černých čísel."
David Rath nicméně slíbil lékařům a zdravotníkům v nemocnicích nárůst platů, dokonce k tomu zavázal ředitele přímo řízených nemocnic. Na druhé straně velice popudil hejtmany, ti hovoří o tom, že se Rath snaží nemocnice znárodňovat. Co o tom soudíte?"David Rath chce za každou cenu udržet finance pod kontrolou, aby se dluh nerozběhl ještě před volbami, a k tomu chce posílit roli státu. Samozřejmě naráží na odpor všech, kterým se toto posilování státu nelíbí. Zároveň chce, rovněž z předvolebních důvodů, zvednout platy lékařů, a to jde samozřejmě trochu proti tomu, co jinak dělá. Je pravda, že těmito svými kroky strukturální nerovnováhu českého zdravotnictví ještě více posiluje a komplikuje situaci budoucím reformátorům. Je také ovšem pravda, že je před volbami a politika rozhoduje."
Ještě poslední otázka. Stále se hovoří o strukturálních změnách, přijímají se koncepce a tak dále, málo se ale mluví o tom, jak se ke svému zdraví staví občané. Spousta léků končí v popelnicích, lidé zanedbávají prevenci. Je vůbec nějaká cesta, jak přesvědčit Čechy, aby sami změnili svoje chování v celém systému zdravotnictví?"Odborníci se shodují, že zdravotní stav české populace nemá velkou šanci se zlepšovat, pokud se nezmění životní styl lidí. Jsme příliš tlustí a příliš kouříme na to, abychom mohli žít stejně dlouho jako občané některých zemí západní Evropy. Bohužel celá zdravotnická debata se soustředí pouze na to, že je nedostatek financí, a nikdo neupozorňuje na to, v čem je problém a co by se, pokud jde o zdravotní stav, mělo zlepšit. Vlastně se pořád hádáme o peníze a to důležitější necháváme stranou."