Po 200 letech se na polích u Slavkova znovu odehraje Bitva tří císařů
Milovníci vojenské historie žijí oslavami dvoustého výročí Napoleonova triumfu u Slavkova. Vrcholem připomínkových akcí na legendární Bitvu tří císařů bude ekonstrukce bitvy přímo na slavkovském bojišti. Jak v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou uvedl Jaromír Marek, do dějiště bitvy mířila část ze čtyř tisíc aktivních účastníků pěšky v kolonách s koňmi a povozy - přesně ve stopách svých předchůdců.
Kolik mužů se bitvy u Slavkova zúčastnilo?
"Celkem 160 tisíc lidí. Byla to bitva, ve které se střetly tři klíčové armády tehdejšího světa. Na jedné straně to byl francouzský císař Napoleon s jeho vojskem a na straně druhé koalice tvořená rakouským císařem Františkem II. a ruským carem Alexandrem. Známe z historie, že v této bitvě se podařilo velkou přesilu Napoleonovi porazit. Na straně Francouzů stálo 75 tisíc vojáků, kdežto na straně spojenců rusko-rakouských bylo 90 tisíc lidí. Přesto Napoleon zvítězil a zahájil svoje slavné tažení po Evropě. Říká se, že to krvavé slavkovské slunce, které den poté vzešlo, tak v jeho záři se potom Napoleon hřál další řadu roků. Z tohoto hlediska je to jedna z důležitých bitev začátku 19. století."
Zorganizovat takto obrovskou rekonstrukci bitvy je určitě náročné, jak probíhají přípravy?
"Probíhají už řadu měsíců. V tuto chvíli tým lidí, kteří se o bitvu a všechny doprovodné akce starají, čítá 400 lidí. A jenom pro představu, jak už jsem řekl, těch uniformovaných účastníků bude 3800, pak bude několik stovek markytánek a těch, kteří nejsou počítáni mezi vojáky. Pokud už jsme u statistiky, tak organizátoři na rekonstrukci bitvy připravili 1500 kilogramů střelného prachu pro pušky a děla, 200 kilogramů trhavin pro různé pyrotechnické efekty, postavila se tribuna pro 5 tisíc lidí. Těch návštěvníků se ale čeká mnohem víc. Odhaduje se, že na sobotní rekonstrukci přijede až 30 tisíc lidí. Takže to bude jistě věc velkolepá, ale zároveň náročná."