Co znamenají německé volby pro českou politiku?
Sousední Německo o víkendu rozhodovalo o novém složení parlamentu i vlády. Předčasné volby skončily remízou a tak se zatím dá jen odhadovat, jaká vláda vznikne. Martina Lustigová se v rozhovoru s politologem Robertem Schusterem zaměřila na jiný problém - na to, jak se německé volby dotknou české politiky.
Může tedy výsledek SPD ovlivnit české sociální demokraty?
"Může - tím, jak jsem už naznačil, že sociální demokraté v České republice často přebírají určité vzory a nechávají se inspirovat německými sociálními demokraty. Kampaň německých sociálních demokratů byla založena na takových mírných reformách v mezích normy nebo v mezích zákona ve smyslu takového opatrného reformování německého sociálního státu. Samozřejmě i u nás jsou sociální demokraté nuceni dělat určitá reformní opatření v důsledku velkých schodků veřejných rozpočtů. Česká republika chce být připravena na vstup do eurozóny, musí splnit určitá kritéria. A to nepůjde bez nějakých výraznějších škrtů. Takže si myslím, že čeští sociální demokraté budou v této věci postupovat velmi obezřetně, budou se inspirovat německým modelem. A možná, že podobně jako němečtí sociální demokraté neprozradí voličům všechno dopředu."A dá se očekávat, že výsledek německých voleb nějak ovlivní česko-německé vztahy?
"Neovlivní, protože ať by v Německu vládla jakákoliv politická konstelace, nyní to zřejmě vypadá na velkou koalici křesťanských a sociálních demokratů, tak v žádné konstelaci by se nedostaly do popředí otázky společné minulosti nebo to, co v minulosti česko-německé vztahy zatěžovalo. Koneckonců dnes jsme v jiné situaci než v 90. letech, kdy tato témata byla velmi žhavá, protože obě země jsou členy Evropské unie. Německo jako jeden z těch velkých hráčů v Evropské unii bude k prosazení jakýchkoliv rozhodnutí v unii potřebovat podporu i některého z těch menších hráčů. A tím by právě mohla být Česká republika. Já osobně si třeba myslím, že už to v minulých měsících naznačovala taková ta cestovní diplomacie kancléře Gerharda Schrödera, který během uplynulého roku a půl byl, pokud se nepletu, třikrát v České republice. Pokaždé, když došlo k výměně premiéra, tak Gerhard Schröder okamžitě přiletěl, aby dal najevo své sympatie nebo podporu tomuto novému premiérovi. A myslím si, že to mělo mimo jiné za úkol budovat si, řekněme, určité politické spojenectví s Českou republikou a s politickým představitelem aktuální české vlády."