České školy ve Švýcarsku navštěvuje 280 dětí
Centrum Čechů a Slováků v Curychu hostilo historicky první konferenci učitelek a učitelů českých škol ve Švýcarsku. Dnes v zemi působí celkem šest českých škol.
Najdete je v Adliswilu, Curychu, Bärnu, Basileji, Lucernu a v Ženevě. Některé vznikly teprve nedávno, jiné poskytují výuku českého jazyka, literatury a českých reálií řadu let. Proto se učitelé rozhodli poznat "naživo" a vyměnit si zkušenosti nejen s výukou, ale také se spoluprací se švýcarskými a českými úřady.
Slavnostního zahájení se ujala česká velvyslankyně Kateřina Fialková. Vyzdvihla roli, kterou české školy ve Švýcarsku sehrávají při předávání znalostí češtiny a kulturních tradic nejmladší generaci Čechů. Zástupci škol probrali své plány do budoucna. Druhý den se přidali i rodiče.
Metodiku tzv. Životní mapy představili manželé Kopsovi
Hosté z Česka, manželé Kopsovi zde představili metodiku tzv. Životní mapy. Jedná se o metodu, která dokáže objevit, analyzovat a popsat skutečné příčiny stavů a situací, ve kterých se dítě nebo dospělý nachází.
Kops Method využívají psychologové, lékaři, pedagogové a další odborníci. V současnosti jsou vyškoleni lektoři nejen v Čechách, ale také v Německu, Polsku, Slovensku, Kanadě, Belgii a Francii.
Dětská životní mapa je určena pro děti od 3 let. Dítě maluje, povídá si a je provázeno procesem, daným metodikou. V průběhu tohoto procesu vzniká diagnostika s konkrétními výstupy pro rodiče. Děti celému procesu bez problémů rozumí, mají z něho dobrý pocit a vidí, že je středem pozornosti nejen v průběhu diagnostiky.
Kamila a Petr Kopsovi v Curychu vedli celodenní odborný seminář na téma Jak fungovat s dětmi lépe a snadněji doma i ve škole.
Zdroj: Zpravodaj Čechů a Slováků ve Švýcarsku