Od česko-kanadských osudů přes Plachetkovy árie po ovocné knedlíky
Česko se na velkolepém galavečeru v Ottawě představilo jako předsednická země EU. Ocenění se dostalo řadě česko-kanadských osobností.
První česko-kanadské vazby začaly s prvními přistěhovalci. Těmi byli čeští bratři, kteří šířili víru v oblasti New Labrador. K masovější migraci došlo ovšem o něco později, první přistěhovalci přicházeli z Volyně do prérií ve vozech krytých plachtou. Přijížděli a usazovali se v pustinách. Emigračních vln bylo několik, kdy samozřejmě ty nejmasovější vyvolal nástup komunistů v roce 1948 a okupace sovětskými vojsky v roce 1968. Přímých vazeb mezi Kanadou a Českou republikou je o poznání víc. Ty nejvýznamnější připomněl na úvod galavečera krátký dokumentární film, jehož scénáristou byl český velvyslanec v Ottawě Bořek Lizec. Připomněl tak podporu krajanů při vzniku Československé republiky, působení Tomáše Baťi, vydavatelské počiny Josefa Škvoreckého a jeho podporu domácímu exilu, ale i naše současné společné působení v rámci NATO nebo vstup českého kapitálu do zbrojovky Colt.
Mimořádné osudy
Galavečer českého předsednictví v EU měl podle velvyslanec Bořka Lizec i evropskou dimenzi.
„ České příběhy, které si tu připomínáme, jsou v mnohém i evropskými příběhy. České dějiny jsou odrazem evropských i transatlantických událostí.“ Dopady historických událostí se odrážejí i v osudu nejmladší ministryně kanadské vlády Kariny Gold, která se galavečera zúčastnila a převzala ocenění za přínos k česko-kanadským vztahům. Její předci odešli před druhou světovou válkou, dokonce bojovali v legiích v Rusku. Jiní prošli koncentračními tábory, jelikož ministryně Gold pochází ze Žatce z české židovské rodiny. „ Pamatuji si, když jsme poprvé přijeli s rodiči na návštěvu do Žatce, obchod, který patřil mému dědečkovi, tam stále ještě stál. I když už dávno nepatřil naší rodině, tak nápis tam přetrval dobu nacismu i komunismu.“
Cenu Gratias Agit převzala za svou matku dcera Ludmily Zemanové. Za první film, který natočila po příchodu do Kanady, byla nominována na Oskara. Paní Ludmila poslala zdravici z Prahy. Tam teď dokončuje práce na digitalizaci filmu svého otce Karla Zemana Ukradená vzducholoď, který bude mít počátkem října premiéru. Byl to první film, na kterém s ním spolupracovala. Pro galavečer vytvořila kresbu, která zdobila pozvánky na programu večera, který je ve stylu jejího otce. Motivem kresby je vzducholoď, která letí nad panoramatem hlavního města Ottawy.
Oceněných z rukou ministra dopravy Martina Kupky, který v Ottawě reprezentoval českou vládu, byla celá řada, například podnikatel, vynálezce a filantrop Karel Velan; devětadevadesátiletý Tomáš Pavlásek, jehož otec pracoval v Londýně v kanceláři Jana Masaryka a on sám dosáhl významných vědeckých ocenění; průkopník ve vydavatelství a filantrop František Dojáček, George Hellar, podnikatel a bývalý prezident Hudson Bay Company nebo lékařka roky působící mezi původními obyvateli Kanady Mischelle Čipera, která se dnes silně angažuje v české krajanské komunitě v Ottawě.
Pocta Traxlerovi
Celý večer provázeli melodie zapomenutého česko-kanadského spoluzakladatele swingu Jiřího Traxlera.
Jeho písně tu zazněly v podání skvělého jazzového klavíristy Emila Viklického, zpěváka Jana Smigmátora. Potlesk krajanů vyvolala rocková legenda Petr Janda, kterého sem doprovázela dcera Marta. A tečkou za hudební částí večera udělal operní pěvec Adam Plachetka, který si do Ottawy odskočil z New Yorku, kde vystupuje v Metropolitní opeře. Závěr pak už patřil tradiční české kuchyni, kachně se zelím a bramborovými knedlíky a sladkou tečkou byly ovocné knedlíky. Mimochodem právě ty jako nejoblíbenější české jídlo zmínila ve svém projevu i ministryně Gold.
Související
-
České předsednictví v Radě Evropské unie
Česko po 13 letech opět stojí v čele EU. Politici i analytici v Bruselu se shodují, že má před sebou těžký úkol. Jeho splnění ale může zemi zajistit místo v centru dění EU.
-
Kanada nabízí řadu unikátních krajanských příběhů
Podnikatel Tomáš Baťa, mistr světa v krasobruslení a podnikatel Otto Jelínek, spisovatel Josef Škvorecký to jsou nejznámější jména Čechů, kteří našli azyl v Kanadě.
-
Traxler 110 – hold spoluzakladateli české swingové scény
Skladatel, textař, zpěvák Jiří Traxler stál na počátku swingové éry v Československu koncem 30. a zejména 40. let.